Egészségügy: tízezrek élete válhat jobbá

Kellő hangsúlyt kap a megelőzés, speciálisan képzett szakemberek is szerephez jutnak.

LR
2014. 03. 26. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szócska Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egészségügyért felelős államtitkára a rendezvényhez kapcsolódó sajtótájékoztatón elmondta: e programnak köszönhetően egyaránt megújul a hazai egészségügyi alapellátás, illetve megelőzés, és jóval szélesebb kör számára teszi lehetővé az egészségügyi és népegészségügyi szolgáltatások igénybevételét. A projekt négy hátrányos helyzetű kistérségben – berettyóújfalui, borsodnádasdi, hevesi, jászapáti – összesen tizenhat településen 38 ezer felnőtt és 10 ezer gyermek alapellátását szervezi újjá, modellezi a gyakorlatban a praxisközösségek új rendszerének működését.

A szakpolitikus beszélt arról is, hogy a modell alapján a 16 település 24 háziorvosi körzetében négy-négy praxisközösséget alakítottak ki. Ezek munkájában új minőségi elemként rendszerszinten megjelentek a nép-egészségügyi szolgáltatások, amelyeket az alapellátás hagyományos szereplői, az orvosok, ápolónők, védőnők mellett speciálisan képzett szakemberek, így dietetikusok, gyógytornászok és egészségpszichológusok nyújtanak. Az új szolgáltatások körébe tartozik a prevenciós rendelés, az életmód-tanácsadás, a gyógytornáztatás, valamint a közösségi egészségfejlesztés. Az államtitkár elmondta: fontos elem az érintett négy kistérségben élő 38 ezer ember egészségi állapotának felmérése, eddig 3 ezer felmérés készült el. Kiemelte: az erőforrások jól szervezett beosztását is célul kitűző modellprogram 80 embernek biztosít többletfinanszírozást, és 76 új álláshely megteremtésével járt együtt.

Max Schellmann, a Svájci Hozzájárulási Program Hivatalának vezetője azt hangsúlyozta, hogy a projekt egyebek között azért nyerte el a svájci állam támogatását, mert az egészségmegőrzésre koncentrál, a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, miközben a közegészségügyi költségeket igyekszik kordában tartani.

Papp Magor, a modellprogram szakmai vezetője azt mondta: az orvosok eddigi betegségcentrikus munkája átalakul, végre kellő hangsúlyt kaphat a megelőzés, így például az egészséges életmódra ösztönzés, amely több mint 40 százalékkal tudja javítani az egészségi állapotot.

A modellprogram végrehajtásáért konzorciumvezetőként a Gyógyszerészeti Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) a felelős, a szakmai vezetés az Országos Alapellátási Intézet feladata. A program összköltségvetése 3,682 milliárd forint, ennek 85 százalékát a svájci, 15 százalékát a magyar állam biztosítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.