Élen járunk az unióban

A kiberbiztonság erősítésében az elmúlt fél évben jelentős előrelépések történtek.

PR
2014. 03. 11. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemerkényi Réka hozzátette: a kiberbiztonság erősítésében az elmúlt fél évben jelentős előrelépések történtek, különösen a kormányzati eseménykezelés és a gyermekvédelem terén. Mint felidézte: az Európai Bizottság egy évvel ezelőtt fogadta el az Európai Unió kiberbiztonsági stratégiáját, amely megfogalmazza az EU kiberbiztonság erősítéséről vallott elveit, céljait. Magyarországon ezzel párhuzamosan, nagyjából egy időben született meg a Nemzeti kiberbiztonsági stratégia, amely értékeiben, céljaiban összhangban van az uniós dokumentummal.

Az Európai Bizottság a közelmúltban magas szintű konferenciát szervezett, ahol Magyarországot Szemerkényi Réka képviselte. Mint elmondta, a részt vevő államok is véleményezték az uniós stratégiát, és összegezték az elmúlt év tagállami tapasztalatait a kiberbiztonság területén. Az Európai Bizottság javaslatokat fogalmazott meg az országoknak.

Szemerkényi Réka azt mondta: a hozzászólók közül kevesen mondhatták el magukról, hogy a tanácskozás nyitóbeszédeiben megfogalmazott javaslatok már napi rutint jelentenek saját kormányzati és közigazgatási munkájukban. Van néhány tagállam, például Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Ausztria, ahol már hatékony kormányzati megoldások működnek a kiberbiztonság területén. Ide tartozik Magyarország is, amely egyebek mellett olyan egyedi struktúrát állított fel a kormányzati és nem kormányzati együttműködésben, amely az egyik legfontosabb eleme a kiberbiztonságnak.

Mint a főtanácsadó elmondta, az Európai Bizottság javaslatként fogalmazta meg a – magyar kormány által már megvalósított – kormányzati és nem kormányzati szereplők együttműködésének kialakítását. A magas szintű konferencián a magyar példát legjobb gyakorlatként jelenítették meg.

Szemerkényi Réka felidézte, a Miniszterelnökség szervezésében megalakult a kormányzati koordinációt elősegítő, államtitkári szintű Nemzeti Kiberbiztonsági Koordinációs Tanács, valamint mellette a Nemzeti Kiberbiztonsági Fórum is, amelyben a kormányzati és nem kormányzati szféra magas szintű szakmai együttműködésével dolgozzák ki a magyarországi kiberbiztonsági szabályozást. Emellett több – például a kormányzati eseménykezelés (cert), e-közigazgatás, belbiztonsági, energetikai, gyermekvédelmi – munkacsoport is megkezdte munkáját, amelyben a kormányzat, valamint a nem kormányzati szervezetek, cégek, kutatóintézetek szakemberei dolgoznak együtt az adott terület kiberbiztonságának erősítésében.

A biztonságpolitikai főtanácsadó elmondta, hogy a cert-munkacsoport a közelmúltban gyakorlatot is tartott, egy elképzelt válsághelyzet kezelését gyakorolták a szereplők. Ez a gyakorlat rávilágított olyan pontokra, amelyek sürgősen kiigazíthatók, s jelentősen gyorsabbá teszik a reagálást, növelik a hatékonyságát.

Szemerkényi Réka szerint pozitív tapasztalatok vannak a gyermekvédelmi munkacsoport munkájában is. Példaként említette, hogy már itt is működnek azok a gyors reagálású kapcsolatok a szereplők között, amelyek lehetővé teszik, hogy ha például egy szervezet gyermekek, kiskorúak elleni zaklatást vagy bármilyen veszélyt észlel, azt gyorsan, a megfelelő eszközökkel tudják kezelni, s így jelentősen növelik a gyermekek biztonságos internethasználatát. Alakul emellett egy olyan tudásbázis, amely a kormányzati és nem kormányzati oktató-tudatosító anyagokat összesíti, megteremtve az alapját az összehangolt, a gyermekek, szülők és tanárok felé irányuló tudatosító munkának.

A jövőre nézve Szemerkényi szerint kiemelten fontos a kiberbiztonság tudatosítása, oktatása a lehető legszélesebb társadalmi körben, a használók és a közigazgatás minden szintjén.

A biztonságpolitikai főtanácsadó kiemelte: minden felelős döntéshozónak a lehető legkomolyabban figyelembe kell vennie a kiberbiztonság szempontjait. A kormányzat és kormányzati szereplők kitettsége nemzetbiztonsági szempontból is kiemelkedő. Szemerkényi Réka elmondta, hogy ezen a területen is jelentős munka folyik: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a közelmúltban a kormányzat felső szintű döntéshozói számára képzést szervezett a kiberbiztonság témájában, valamint a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat keretei között működő Kormányzati Incidenskezelő Központ továbbképzést tartott a közigazgatási informatikai rendszerek üzemeltetőinek a Nemzeti Biztonsági Felügyelettel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel és a Microsoft Magyarország Kft.-vel közösen.

A tudatosság növelése mellett további fontos szempontként említette az állami kiberbiztonsági fejlesztések összehangolását, párhuzamosan a magyar kis- és középvállalkozások támogatásával, ezt a Nemzeti Kiberbiztonsági Fórum márciusi ülésén tárgyalják meg állami és nem állami felső vezetők.

„Nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a kiberbiztonság érinti az olyan kritikus infrastruktúrákat is, mint a paksi atomerőmű vagy az egészségügyi ellátórendszer” – mondta Szemerkényi Réka. Hozzátette: az érintett munkacsoportokban e kritikus infrastruktúrák kiberbiztonságával kapcsolatosan olyan gyakorlati eredmények születtek, amelyeket a kormányzati és nem kormányzati szereplők együttműködése tett lehetővé, s amelyek jelentősen hozzájárulnak a kiberbiztonság növeléséhez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.