Ha megismétlődik 2002, akkor szomorkodhat az MSZP

Aki Fejér megyében nyer, annak nagyon jó esélye van arra, hogy megszerezze a kormányzás jogát.

Kovács András
2014. 03. 23. 18:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk hatodik részében Fejér megyét vesszük górcső alá.

A megyében az 1989-es választási törvény hét egyéni választókerületet állított föl. Székesfehérvárnak két körzet jutott, létrejött ezenkívül egy-egy dunaújvárosi, gárdonyi, móri, sárbogárdi és bicskei választókerület. A 2011-es választási törvény öt egyéni körzetet juttatott Fejérnek, az új szisztéma szerint létrejött két székesfehérvári, egy bicskei, egy dunaújvárosi és egy sárbogárdi kerület. A legtöbb, 35 település a sárbogárdihoz és a bicskeihez tartozik.

 

Az 1990-es, első szabad parlamenti választáson Fejérben listán az SZDSZ végzett az első helyen, az MDF a másodikon – ez az eredmény szembement az országossal. Átlagon felül szerepelt még az FKGP és a Fidesz is. A szabad demokraták Székesfehérváron és Sárbogárdon teljesítettek a legjobban, a kisgazdák a móri és a sárbogárdi körzetben. A második fordulóban érvényesült az országos papírforma: az MDF öt, az SZDSZ két mandátumot tudott egyéniben szerezni.

Az 1994-es országgyűlési választás Fejérben is az MSZP áttörését, illetve a Fidesz átlagon felüli szereplését hozta. Az első fordulóban a szocialisták eredményét a dunaújvárosi választókerület tolta föl, ahol Kovács Pál későbbi népjóléti miniszter kis híján megszerezte a mandátumot. A fiatal demokratákat Orbán Viktor székesfehérvári indulása húzta föl: a pártelnök több mint 20 százalékos eredménnyel jutott be a második fordulóba.

A május 29-ei fordulóban a szocialisták hat, a szabad demokraták egy egyéni körzetet tudtak megnyerni. Az SZDSZ a székesfehérvári kettes körzetben elért sikerét nagyrészt a fideszes Gógl Árpád visszalépésének köszönhette. Ezzel szemben a másik székesfehérvári körzetben az SZDSZ nem lépett vissza Orbán javára, így a szocialista jelölt kevesebb mint 40 százalékos eredménnyel is megszerezte a mandátumot.

Az 1998-as választás fordulatokban gazdag volt Fejérben. Az első forduló listás voksolása az MSZP sikerét hozta a Fidesz fölött, a kormánypárt több mint öt százalékpontot vert legfőbb riválisára, és négy választókerületben élen álltak a jelöltjei. Az MSZP legjobban a dunaújvárosi és gárdonyi körzetben szerepelt, a jobbközép erők Székesfehérváron és Móron teljesítettek a legjobban. A második fordulóban csupán egy körzetben tudott fordítani a Fidesz. Végül ha szorosan is, de elhódította a megyét a későbbi kormánypárt. A legnagyobb kudarc számukra a sárbogárdi körzetben elszenvedett vereség volt, ahol az MSZP úgy tudott győzni, hogy sem az FKGP, sem az MDF nem lépett vissza a versengéstől.

A tizenkét évvel ezelőtti parlamenti voksolás a megyében is roppant kiélezett küzdelmet hozott. A listás választáson a Fidesz–MDF szövetség több mint egy százalékponttal előzte meg a szocialistákat, azonban egyéniben az MSZP kettő, a Fidesz egy körzetben győzött. A második kör előtt a kormánypártok három, a szocialisták egy helyen vezettek, amely állás április 21-én sem változott. A megyén belül az MSZP Székesfehérváron és Dunaújvárosban, a Fidesz–MDF Móron volt a legerősebb. 2002-ben tehát megtört az a hagyomány, hogy Fejérben az nyer, aki később kormányt alakít.

Hasonlóan a 2002-eshez a 2006-os választások is kiélezett eredményt hoztak Fejérben. A listás voksokat tekintve az MSZP fél százalékponttal verte a Fidesz–KDNP szövetséget, az egyéni kerületeket tekintve a két nagy erő egy-egy körzetet tudott megnyerni április 9-én. A jobbközép szövetség három, a szocialisták két körzetben várhatták élről a folytatást. A második fordulóban országosan az MSZP előretörését láthattuk, de Fejérben nem ez volt a jellemző: a kormánypártnak sehol nem sikerült fordítania, így összességében a Fidesz–KDNP 4:3 arányban győzött. A megye tehát ismét szembemenetelt az országos trendekkel, és a jobboldal képes volt megtartani.

2010 Fejérben is az MSZP totális összeomlását hozta el, de a kormányzópártot a Jobbik még nem tudta megelőzni. Érdekesség, hogy a nemzeti radikális párt éppen abban a sárbogárdi körzetben érte el a legjobb megyei eredményét, ahol a szocialisták még 1998-ban is meg tudták szerezni az egyéni mandátumot. Az MSZP nem meglepő módon az egyik székesfehérvári és a dunaújvárosi választókerületben tudta második fordulóra kényszeríteni a Fidesz–KDNP aspiránsát. Végül az utóbbi két helyen is a mostani kormánypártok nyertek, bár Dunaújvárosban sikerült az MSZP-nek 30 százalék fölé kúsznia.

Az elmúlt évtizedek választásait mérlegre téve egyértelműen látszik, hogy Fejér billegő, de inkább jobbközép elkötelezettségű megye. Az 1990-es években inkább a baloldal volt erős, de 2002-t követően a Fidesz–KDNP országos vereségei ellenére meg tudta nyerni a választókerületek többségét. A baloldal hagyományosan Székesfehérvár külső részein, Dunaújvárosban és a gárdonyi térségben volt erős, a Fidesz a megye északi és déli részein szerepelt a legjobban.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–10-es eredmények alapján igyekszünk felvázolni, ami természetesen nem lehet teljes körű. A baloldal számára a legerősebb körzet a székesfehérvári egyes és a dunaújvárosi, ahol nagyon jó eséllyel szerezheti meg április 6-án az egyéni mandátumot. A jobboldal igazából a bicskei körzetben mehet biztosra, ahol 2002-ben és 2006-ban is meggyőző fölénnyel verte a balliberális erőket.

Az igazi küzdelem a székesfehérvári kettes és a sárbogárdi választókerületért lesz. A korábbi évtizedek eredményei alapján itt a jobbközép erők rendelkeznek minimális fölénnyel, éppen ezért az egyéni jelölteknek óriási szerepük lesz abban, hogy a választók melyik irányba dőlnek végül. Abban az esetben, ha ezeket hozza a Fidesz–KDNP, akkor országosan is a kormányerők lehetnek a nyertesek, baloldali győzelem esetén pedig minden bizonnyal kormányváltás következne.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.