Hende Csaba az elmúlt négy év egyik nagy honvédelmi sikerének nevezte a háromdimenziós NATO-radar ügyének megoldását. Olyannyira fontos ez az ügy, hogy a katonai szövetség a saját költségvetéséből állja az építkezés költségének 94 százalékát – tette hozzá. A tárca vezetője köszönetet mondott a medinaiaknak azért, hogy „segítik a haza védelmét”, utalva arra, a létesítmény korábban kijelölt két mecseki helyszínén meghiúsult a beruházás. „Emlékezünk arra a méltatlan vesszőfutásra, amit a korábbi honvédelmi miniszter és politikai vezetés hibájából a magyar honvédségnek el kellett szenvednie” – jegyezte meg. Úgy fogalmazott, nem mondták el a kijelölt hely közelében élőknek, hogy mire jó ez a közös biztonságunk szempontjából szükséges eszköz, és nem kell félni az „áltudományos, sokszor nevetséges fantomveszélyektől”.
„A haza védelme közös ügy, ezt nem lehet az emberek ellenében végezni” – hangoztatta, hozzáfűzve, hogy Medinán olyan projektet sikerült tető alá hozni, amelyet elfogadnak a medinaiak, a magyar honvédség és a NATO is. „Magyarország megújítását csak együtt tudjuk sikerre vinni, április 6-án együtt fogjuk eldönteni, hogy tovább tudunk-e menni ezen az úton – mondta, arra kérve a jelenlévőket, hogy támogassák „az országot megújító erőket”. A 45 méter magas radartorony, amelyet Hende Csaba, Horváth István (Fidesz–KDNP), Szekszárd országgyűlési képviselője és Vén Attila (Fidesz–KDNP), Medina polgármestere avatott fel ünnepélyesen, 1,1 milliárd forintos beruházással a 2014. január 31-i határidőre készült el a HM Elektronikai és Informatikai Zrt., valamint a Megalogistic Zrt. kivitelezésében.
Horváth István köszöntőjében a paksi atomerőmű bővítésére utalva azt mondta: azért is fontos a légvédelem, mert Tolna megye jelentős beruházások helyszíne lesz, és nem mindegy, hogy ezek milyen biztonságban valósulnak meg. Az átadáson Móró Lajos, a HM EI Zrt. vezérigazgatója megemlítette, hogy a kivitelezésben a HM Armcom és a HM Arzenál Zrt. is részt vett, a HM részvénytársaságai a korábbiakkal ellentétben nem versenyeztek egymással, hanem közösen pályáztak. Mint mondta, a 111 oszlopon álló, 117 tonna betonacél és 1061 köbméter beton felhasználásával készült radartorony bármilyen szeszélyes időjárásnak ellenáll.
Medinán az olasz Selex ES cég által gyártott RAT 31–DL típusú radarberendezés működik majd, a technikai egységek beszerelését az olasz szakemberek már elvégezték. A HM korábbi tájékoztatása szerint a 3D-s radar hadrendbe állítása várhatóan 2015 első negyedévében fejeződik be. Az új radar a medinai lokátorállomásra 1987-ben telepített szovjet lokátortechnikát váltja fel. A medinai radar mellett két, már meglévő úgynevezett réskitöltő radarszázad, valamint a békéscsabai és a bánkúti 3D-s radar együtt biztosítja az ország légterének védelmét. Az Észak-atlanti Szövetség a radartorony építése mellett 19 éven keresztül a radarállomás működéséhez is hozzájárul.