Így bukott meg az MSZP a számára kedves helyen

MSZP-bázis volt, majd a jobboldal tört előre. Mit hoz a politikai széljárás 2014-ben Somogyban?

Kovács András
2014. 03. 29. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk tizennegyedik részében Somogy megyét vesszük górcső alá.

Az ország délnyugati részén elterülő megyében az 1989-es választási törvény hat egyéni választókerületet állított föl. Létrejött két kaposvári, illetve egy-egy siófoki, balatonboglári, marcali és nagyatádi választókerület. A 2011-es új választási törvény a korábbi hat helyett négy egyéni körzetet juttatott Somogynak. Az új szisztéma szerint létrejött egy kaposvári, marcali, siófoki és barcsi választókerület. A legtöbb település (77 darab) a barcsi körzethez tartozik.

 

Az 1990-es országgyűlési választás meglehetősen furcsa eredményt hozott Somogyban. A listás voksokat tekintve az első helyet az FKgP szerezte meg (18,95 százalék), míg országos szinten a legjobb eredményével (18 százalék) az MSZP végzett a második helyen, az MDF csupán a harmadik lett a megyében. A szocialisták a legjobban a balatonboglári, míg a kisgazdák a marcali választókerületben szerepeltek. A második forduló az FKgP sikerét hozta Somogyban: három választókerületben nyertek, míg az SZDSZ, az MDF és egy független jelölt egyben-egyben.

Az egész országot érdeklő küzdelem az akkor még Boglárlelle nevet viselő választókerületben volt, ahol Horn Gyula, a szocialista párt akkori elnöke indult. A politikus az első fordulóban a szavazatok 32,87 százalékét szerezte meg, több mint 13 százalékponttal előzte meg az MDF aspiránsát, így nagyon jó esélye volt a mandátumszerzésre. Ennek ellenére az április 8-i második körben viszonylag simán győzött a demokrata fórum színeiben induló Gaál Antal, aki több mint kilenc százalékpontot vert Hornra. Somogy 1990-ben, ha szűken is, de a későbbi kormánypártokra voksolt.

Az 1990-es parlamenti voksolás fényében egyáltalán nem volt meglepő, hogy 1994-ben az MSZP elsöprő győzelmet aratott Somogyban. Az első forduló listás szavazatai alapján a szocialisták több mint 25 százalékpontot vertek az SZDSZ-re. A megyében ismételten nagyon jó eredményt ért el az FKgP, Kaposváron kívül messze tíz százalék fölött szerepelt. A május 29-i második forduló semmilyen meglepetést nem hozott, az MSZP jelöltjei mindegyik választókerületben több mint 50 százalékos eredménnyel hódították el a mandátumokat.

Az 1998-as harmadik szabad parlamenti választás első fordulója ismételten az MSZP sikerét hozta Somogyban. Az akkori kormánypárt több mint 35 százalékos eredménnyel végzett az első helyen, és a második fordulós esélyeiket javította, hogy az SZDSZ is öt százalék fölött szerepelt. Emellett a siófoki körzetet leszámítva mindenütt az MSZP jelöltjei álltak az első helyen a második kör előtt. Az FKgP ismételten nagyon jól szerepelt Somogyban, a marcali választókerületben több mint 20 százalékos listás eredményt ért el.

A második forduló gyakorlatilag hideg zuhanyként érte a szocialistákat, akik csupán két egyéni körzetben tudtak nyerni. Ráadásul mindkét sikerükben a szerencsének is óriási szerepe volt. Lamperth Mónika az egyik kaposvári választókerületben csupán száz szavazattal előzte meg Mátrai Mártát, a Fidesz–MDF jelöltjét. A nagyatádi választókerületben az MSZP-nek úgy sikerült megszereznie a mandátumot, hogy az FKgP nem lépett vissza a Fidesz javára, így Francz Rezsőnek elég volt a szavazatok kevesebb mint 45 százaléka is. Összességében 1998-ban Somogy ismételten a kormányváltásra voksolt.

A 2002-es országgyűlési választás Somogyban is komoly izgalmakat hozott, elsőként amiatt, hogy a listás voksoláson a Fidesz–MDF-szövetség le tudta győzni az MSZP-t. A szocialisták a kaposvári és a nagyatádi választókerületben szerepeltek a legjobban, míg a kormánypártok a Balaton mentén és a kistelepüléseken. Az első fordulós kormánypárti fölényt jól mutatta, hogy a Fidesz–MDF jelöltjei négy, míg az MSZP aspiránsai csak kettő egyéni körzetben álltak az első helyen. A második forduló előtt a legizgalmasabb versenyre Kaposváron és a nagyatádi körzetben lehetett számítani, az előbbiben Szita Károly csupán pár tized százalékkal vezetett Lamperth előtt, míg a másik helyen Gyenesei István megyei közgyűlési elnök (Centrum Párt) több mint 20 százalékos eredménye kavarta meg az erőviszonyokat.

Az április 21-i második fordulóban tovább növelte előnyét a Fidesz–MDF-szövetség, a kormánypártoknak sikerült a nagyatádi körzetben fordítaniuk, de Kaposváron végül viszonylag simán veszítettek. Nagyon izgalmas lett a véghajrá a kaposvári 2-es számú választókerületben, ahol a szocialisták csak 225 szavazattal kaptak ki. Nagyatádon sem volt fölényes a Fidesz–MDF győzelme, de a több mint 800 szavazatos különbség viszonylag meggyőzőnek hatott. 2002-ben tehát Somogy – történetében először – a későbbi ellenzéki erőkre voksolt.

A 2006-os országgyűlési voksoláson az MSZP visszavágásra készült, de a Fidesz–KDNP-szövetség az első fordulós listás szavazatok alapján pont négy százalékpontot vert legfőbb riválisára. Az egyéni kerületek szintjén az első körben a baloldal és a Fidesz–KDNP is nyert egyet-egyet. Lamperthnek sikerült a kaposvári 1-es választókerületben mandátumot szereznie, de csupán három százalékponttal előzte meg ellenzéki riválisát. Marcaliban Szászfalvi László meggyőző fölénnyel verte meg Suchmann Tamást.

A második kör előtt a maradék négy egyéni körzet közül a Fidesz–KDNP háromban állt az élen, így viszonylag kedvező helyzetből várhatta a folytatást. Ebből a három körzetből végül kettőt sikerült megtartani, mivel a szocialisták a nagyatádi választókerületben visszaléptek Gyenesei javára, aki így viszonylag simán tudott nyerni. Összességében tehát döntetlen eredmény született az ország ezen szegletében, vagyis az MSZP – országos sikere ellenére – nem tudta a maga javára fordítani a megyét, ami továbbra is ellenzéki maradt.

A négy évvel ezelőtti országgyűlési választás Somogyban is alapvetően írta át az erőviszonyokat, a szocialista párt támogatottsága jelentősen lecsökkent, de még így is közel 20 százalékos listás eredményt tudtak felmutatni. A Dunántúl többi részéhez hasonlóan a Jobbik itt sem volt képes olyan áttörésre, mint a Dunától keletre. Az MSZP a legjobban a két kaposvári egyéni kerületben szerepelt, míg a Fidesz–KDNP itt kapta arányaiban a legkevesebb szavazatot. A későbbi kormánypártok már az első körben az összes mandátumot megnyerték, így Somogy elveszítette ellenzéki státuszát.

Somogy az elmúlt hat országgyűlési voksoláson meglehetősen érdekes utat járt be. Míg az 1990-es években az MSZP és az FKgP fellegvára volt, addig a 2000-es években a szocialista párt meglehetősen sikertelen volt. Az MSZP egyedül Kaposváron tudta folyamatosan megtartani az átlagosnál magasabb támogatottságát, míg az FKgP szavazóinak a többségét minden bizonnyal a Fidesz szívta föl. Bár gazdasági fejlettség tekintetében Somogy nincs az élmezőnyben a Jobbik mégsem tudott az MSZP versenytára lenni 2010-ben.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. Az újonnan létrejött négy választókerület közül a balliberális erőknek egyértelműen Kaposváron van a legnagyobb esélyük a mandátumszerzése, 2002-ben és 2006-ban is viszonylag simán nyertek volna, és az MSZP és az LMP közös támogatottsága 30 százalék fölött volt 2010-ben. Egyértelműen jobboldali siker várható viszont a marcali választókerületben.

A maradék két helyen (Barcs, Siófok) nagyon kiélezett lehet a küzdelem, de egy picit ezekben a választókerületekben is a jobboldal felé billen a mérleg. Abban az esetben, ha a baloldal kettő, vagy ennél több egyéni mandátumot szerez, akkor minden bizonnyal le tudják váltani az Orbán-kormányt, ha a jobboldal képes lenne Kaposváron nyerni, akkor pedig teljesen biztos lenne az országos szintű balliberális bukta.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.