A NKH csütörtöki közleménye szerint a Siemens M4 Budapest Konzorcium 2013. december 10-én benyújtott kérelmét érdemben elbírálta, a biztosítóberendezés és automatikus vonatvezérlő rendszerre az ideiglenes használatbavételi engedélyt megadta. Emellett kiadta az egyes járművek megfelelőségéről és a biztonságirányítási rendszer elfogadásáról szóló határozatokat is. Ezzel az összes, az induláshoz szükséges vasúthatósági engedélyt megadta a közlekedési hatóság.
Mint írták, az engedélyezési eljárások során a hatóság meggyőződött arról, hogy a budapesti 4-es metróvonal a létesítési engedélyeknek megfelelően épült meg, a rendeltetésszerű használatra alkalmas, valamint a forgalombiztonsági követelményeket kielégíti. Hangsúlyozták: mivel a 4-es vonal az első teljesen automata metróvonal, beüzemelése fokozatosan történik. A közelmúltban sikeresen lezárt, utasok nélküli próbaüzem lehetővé tette az ideiglenes használatbavételi engedély megadását, amely egy évig érvényes. A járműfelügyelő nélküli üzem a végleges használatba vételi engedély kiadása után kezdődik.
A 4-es metrót, amely Kelenföld vasútállomást köti össze a Baross téri Keleti pályaudvarral, nyolc év építés után adják át. A 7,4 kilométeres, tíz állomást magába foglaló első szakasz építése 2006-ban kezdődött el. A munkálatokat nehezítette, hogy a konzorciumvezető cég többször leállt a munkával többletkövetelések miatt. Az alagútépítés 2010 nyarán fejeződött be, ezt követően kezdődhetett meg az állomások belső beépítése, a vágányok és a biztosítóberendezés, az áramellátási rendszerek telepítése. A metrószerelvényeket a francia Alstom cég szállítja, ezek külsőre megegyeznek a 2-es vonalon közlekedő Metropolis kocsikkal, de a 4-es metró teljesen automata vezérlésű. Az első időszakban azonban korábbi közlések szerint még vonatkísérő személyzet lesz a szerelvények vezetőállásaiban.
A 4-es metrót a kormányfővel közösen, március 28-án, péntek reggel 9 órakor adják át az utazóközönségnek. Tarlós István azt mondta, hogy a pénteken kezdődő utasforgalmi próbaüzem ideje alatt is folytatódik a jogszabály szerinti hatósági felügyelet, a végleges használatbavételi engedély hat hónap „üzemszerű hibamentes működés után” adható ki. Megjegyezte, hogy ez nem valamiféle hiányosságot jelent, „ez így van a világon mindenütt”.
Az átadás napján megnyitják a kelenföldi állomáson a vasúti és metróperonok között átvezető aluljárót. Ezzel egy időben átadják a Keleti pályaudvaron az alagsori jegypénztárakhoz vezető aluljárószakaszt is – közölte a MÁV Zrt.
A közlemény szerint Kelenföld állomáson az új aluljáróban elektronikus utastájékoztatási rendszert is kialakított a MÁV a metró felől érkező utasok számára, továbbá hat vasútijegy-kiadó automatát is elhelyeztek itt. A vonatokon pedig ezentúl a Kelenföldi és a Keleti pályaudvari metróátszállási lehetőségekről is informálnak. A kelenföldi állomáson továbbra is használható lesz a régi aluljáró – amelyet újrafestettek és korszerűsítettek –, bár innen sem a metró, sem bizonyos vágányok nem érhetők el.
A Keleti pályaudvarnál szintén péntek reggel nyitják meg a metró felől, illetve az aluljárószintről az alagsori jegypénztárakhoz vezető aluljárószakaszt.
A négyes metró üzembe helyezése után számos vonalon alakul át a felszíni közlekedés, a változások azonban csak másnap, a szombati üzemkezdettől lépnek életbe
Tíz fővárosi kerületben, valamint Budaörsön és Törökbálinton mintegy 40 autóbusz-, öt villamos- és három trolibuszvonal menetrendje módosul. A felszíni járathálózatot úgy alakították át, hogy a 4-es metró használatát ösztönözzék. Ott azonban, ahol a metróra való átszállás lassítaná az utazást, nagyrészt meghagyták a felszíni utazási lehetőséget, ezért nem változtattak érdemben például a dél-budai villamosok közlekedésén. A változásokról további információk itt találhatók.
Az indulással együtt a Telenor a metró teljes vonalán elérhetővé teszi Hipernet 4G mobilinternet-hálózatát. Közleményük szerint ez azt jelenti, hogy a vállalat előfizetői a metrón is ugyanolyan minőségben böngészhetnek, tévézhetnek vagy hallgathatnak zenét, mint otthon. A Magyar Telekom majd áprilisban teszi elérhetővé szupergyors hálózatát. A Vodafone szintén közölte, hogy internetszolgáltatása elérhető lesz a 4-es metrón is. A társaság 3G, HSPA+ szolgáltatást és 42 Mbits sebességű internetet kínál ügyfelei számára.