A TASZ szerint alapjogokat sért a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MÖR) több szervezettel közösen tartott hatósági ellenőrzés-sorozata, ezért a jogvédő szervezet a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Irodával (NEKI) közösen beadvánnyal fordult az alapvető jogok biztosához, hogy vizsgálja ki a megfélemlítő módon végrehajtott, kifejezetten a mélyszegénységben élőket érintő ellenőrzéseket.
A miskolci önkormányzat véleménye szerint azonban a TASZ a beadványában leírja, megállapításaikat a hozzájuk beérkezett panaszokra alapozzák, tehát nem voltak jelen egyetlen ilyen hatósági ellenőrzésen sem, mint ahogyan nem ismerkedtek meg a Miskolc egyes településrészein élők körülményeivel sem.
A borsodi megyeszékhely önkormányzata közleményében úgy fogalmaz, az itt élők „üdvözlik a rendészet tevékenységét, amelyet az önkormányzat azért hozott létre, hogy munkatársai a társhatóságokkal, a közszolgáltatókkal közösen, rendszeresen ellenőrizzék a város különböző részein található ingatlanokat”.
Azokat a területeket ellenőrzik, ahonnan bejelentés vagy panasz érkezik a rendészethez. „A jogkövető állampolgárok nem tartják zaklatásnak az ellenőrzéseket, hiszen éppen az ő érdekükben, a közbiztonság javítása érdekében történik mindez” – olvasható az önkormányzat közleményében, amely kitér arra, hogy az elmúlt tíz hónap alatt a hatósági ellenőrzések során számos esetben derült fény áramlopásra, és több olyan eset is előfordult, amikor a helyszíni ellenőrzés derített fényt kiskorú gyermekeket ért veszélyeztetésre, amikor a gyámhatóság beavatkozását kellett kérni.
A miskolci önkormányzat véleménye szerint ez utóbbi terület kiemelten fontos, példaként említve a szigetszentmiklósi gyermekbántalmazás ügyét. Számos olyan eset is volt, és a TASZ jelentése ezt sem említi meg – írta az önkormányzat –, hogy éppen az ellenőrzés során akadályoztak meg a rendészet munkatársai tulajdon elleni bűncselekményt, értek tetten lopást.
Korábban a TASZ többször is támadta a rendőrséget, elfogultnak tartva a cigányokkal szemben. A liberális szervezet munkatársa tavaly decemberben egy magyarországi romák helyzetéről szóló filmvetítés után azt mondta: azért van több roma a börtönökben, mert a hatóságok velük szemben szigorúbban lépnek fel. A film összeollózott anyagokból készült, a Hír Televízió képeit engedély nélkül használták fel a készítők. Az alkotásban szinte kizárólag romák és jogvédők szólaltak meg, az állami szervezetek álláspontját nem képviselte senki.
2012-ben egy hatvani razzia után vádolták a rendőröket jogsértéssel. A hatóságok kábítószerrel visszaélés vétsége miatt állítottak elő több embert, mire a gyanúsítottak rokonsága, mintegy harmincan az épület elé vonultak, és kiabálással, fenyegetőzéssel, a vaskapu rángatásával és rugdosásával követelték hozzátartozóik elengedését. A vádlottak az ellenük intézkedő rendőrökre támadtak. Három rendőr nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. Később hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt három ember ellen emelt vádat az Egri Nyomozó Ügyészség.