Soproni kettős gyilkosság: jön a jogerős döntés

A vád szerint a három fiatal 2012 áprilisában egy soproni lőtéren követett el kettős gyilkosságot.

WL
2014. 03. 07. 6:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első fokon eljáró Győri Törvényszék tavaly májusban 20-20 év fegyházbüntetésre ítélte Táncos Attilát és Végelbauer Rolandot előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen, társtettesként elkövetett emberölésért. (Mivel a cselekmény idején nem töltötték be 20. életévüket, esetükben ez a törvényi maximum.) Márkus Tamásra, aki a bűncselekmény idején a bejárat közelében őrködött és a bíróság szerint bűnsegédként vett részt az élet elleni cselekményekben, 11 év fegyházat szabtak ki.

A vádlottak és védőik enyhítésért fellebbeztek, míg az ügyész a harmadik fiú esetében súlyosbítást kért. Az akkori, elsőfokú ítélet szerint a 2010 óta vagyon elleni cselekményeket – betöréseket, lopásokat, fegyveres rablásokat – elkövető társaság tagjai 2012 tavaszán fegyvert és pénzt szerezni mentek az Anger réti sportklubba, lelőtték a lőtér vezetőjét, majd a váratlanul belépő egyleti tagot.

A február végi fellebbviteli tárgyaláson Mészáros Tamás ügyész azt emelte ki: a trió tagjai piti bűnözők ötletszerűen összeálló csoportjából váltak jól szervezett, mind elvetemültebb elkövetőkké. Azt mondta, Végelbauer Roland ötletadó, szervező, „szellemi vezető”, Táncos Attila mindenre elszánt végrehajtó, míg a velük sodródó társ, Márkus Tamás „lelkes résztvevő” lett a fegyverszerzés érdekében elkövetett, gyilkosságba torkolló cselekménysorozatban.

Táncos Attila ügyvédje azt kérte, hogy az új büntető törvénykönyv ügyfelére kedvezőbb intézkedéseit alkalmazza a bíróság. Végelbauer Roland jogi képviselője – aki szerint ügyfele sem gyilkos, sem felbujtó nem volt – új eljárást kért, mondván, az eddig lefolytatott eljárás eredményei alapján nem tisztázható minden kétséget kizáróan az ügy. Márkus Tamás védője a rövidebb elzárás mellett azt kérte, hogy a fiatalembert ne fegyház-, hanem börtönbüntetésre ítéljék.

Az utolsó szó jogán a vádlottak azt mondták, sajnálják a történteket. Felszólalásuk előtt a két áldozat édesanyja kérte, hogy szembenézhessen fia gyilkosával. Mindketten röviden szóltak, és azt kérték, soha ne nyugodjon meg a három fiatalember lelkiismerete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.