Sörfőzés a negyedik emeleten

Európában is felfigyeltek a magyar sörforradalomra, külföldön egyre kedveltebbek a kézművesnedűk.

Horváth Csaba László
2014. 03. 11. 5:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első Magyar Házisörfőző Egyesület érdekérvényesítő képessége is szerepet játszhatott abban, hogy 2012. január 1-jétől törvényessé vált az otthoni sörfőzés. A szervezet tagjai azonban már jóval régebb óta, a törvényi tiltás ellenére is kísérleteztek, és egyfajta „gerillafőzéssel” próbálkoztak. Amikor 2011-ben megalakult a szervezet, szakmai fórumot alapítottak, és legfontosabb célként határozták meg, hogy a pálinka mintájára elérjék, a sörfőzés is váljon törvényessé Magyarországon. A jogszabályok szerint házilag évente ezer liter sör főzhető.

Noha szigorúbb feltételek mellett lehet sört főzni, mint pálinkát, előbbit ugyanis három nappal a főzés előtt be kell jelenteni a vámhatóságnál, napról napra bővül az otthoni sörfőzők köre – mesélte a Magyar Nemzetnek Kovács József, az egyesület vezetője, aki maga is üzemeltet sörfőzdét, valamint pálinka- és sörfőzéshez szükséges eszközöket árusító üzletet vezet. A két évvel ezelőtti jogszabály-módosítás valódi sörforradalmat indított el, amelyhez hasonló Kovács József szerint 15 évvel ezelőtt az Egyesült Államokban már lezajlott, ennek nyomán az amerikai sörpiac több mint 15 százalékát a kézművessörök uralják.

Ma már nemzetközi versenyeket is tartanak Magyarországon, és aki kedvet kap a sörfőzéshez, az interneten elérhető oktatófilmekből is megtanulhatja az alapokat. Legközelebb március 15-én rendezik meg a házisör-főzők nemzetközi versenyét a Legenda Pubban. A hazai versenyzők mellett szlovákok, bolgárok, lengyelek, bosnyákok, horvátok és osztrákok is jönnek, több mint 250 versenyzőt várnak, akik nyolc kategóriában mérhetik össze tudásukat.

Sokan azt gondolják, hogy a sörfőzés nehéz, bonyolult folyamat, ami hatalmas tartályokban, csővezetékrendszereken keresztül történik. Nos, ez nem igaz – fejtette ki az egyesület elnöke, akivel a boltjában találkoztunk. Az elnök bemutatta, hogy a kellékeket árusító üzletek olyan kezdőcsomagokat is árulnak, amelyek lépésről lépésre illusztrálják, miként kell elkészíteni a folyékony kenyeret. Ezekben minden benne van, ami egy „alap” 23 literes mennyiség elkészítéséhez szükséges lehet, például kupaklezáró, száz kupak, fertőtlenítő, illetve mérőműszer is, amivel előre kiszámolható a sör várható alkoholszázaléka.

– A sörfőzés lényege, hogy akár egy lakótelepi lakásban, egy 20 literes kis lábasban is meg lehet főzni a nedűt – hangsúlyozta Kovács József, aki a sörfőzési szokásokról szólva elmondta, először mindenki egyszerű világos sört szeretne megfőzni. Ez általában nagyon könnyen is megy. Ezután az emberek a különlegességeket célozzák meg, s egyre nehezebb félbarna, barna sörökkel próbálkoznak. Így elmondható, hogy a kísérletező kedvűek sosem az első söreiket rontják el, hanem többszöri próbálkozásra csúszik hiba a folyamatba, leggyakrabban azért, mert rutinból csinálják, vagy pedig túlbonyolítják a dolgot.

A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.