Az első Magyar Házisörfőző Egyesület érdekérvényesítő képessége is szerepet játszhatott abban, hogy 2012. január 1-jétől törvényessé vált az otthoni sörfőzés. A szervezet tagjai azonban már jóval régebb óta, a törvényi tiltás ellenére is kísérleteztek, és egyfajta „gerillafőzéssel” próbálkoztak. Amikor 2011-ben megalakult a szervezet, szakmai fórumot alapítottak, és legfontosabb célként határozták meg, hogy a pálinka mintájára elérjék, a sörfőzés is váljon törvényessé Magyarországon. A jogszabályok szerint házilag évente ezer liter sör főzhető.
Noha szigorúbb feltételek mellett lehet sört főzni, mint pálinkát, előbbit ugyanis három nappal a főzés előtt be kell jelenteni a vámhatóságnál, napról napra bővül az otthoni sörfőzők köre – mesélte a Magyar Nemzetnek Kovács József, az egyesület vezetője, aki maga is üzemeltet sörfőzdét, valamint pálinka- és sörfőzéshez szükséges eszközöket árusító üzletet vezet. A két évvel ezelőtti jogszabály-módosítás valódi sörforradalmat indított el, amelyhez hasonló Kovács József szerint 15 évvel ezelőtt az Egyesült Államokban már lezajlott, ennek nyomán az amerikai sörpiac több mint 15 százalékát a kézművessörök uralják.
Ma már nemzetközi versenyeket is tartanak Magyarországon, és aki kedvet kap a sörfőzéshez, az interneten elérhető oktatófilmekből is megtanulhatja az alapokat. Legközelebb március 15-én rendezik meg a házisör-főzők nemzetközi versenyét a Legenda Pubban. A hazai versenyzők mellett szlovákok, bolgárok, lengyelek, bosnyákok, horvátok és osztrákok is jönnek, több mint 250 versenyzőt várnak, akik nyolc kategóriában mérhetik össze tudásukat.
Sokan azt gondolják, hogy a sörfőzés nehéz, bonyolult folyamat, ami hatalmas tartályokban, csővezetékrendszereken keresztül történik. Nos, ez nem igaz – fejtette ki az egyesület elnöke, akivel a boltjában találkoztunk. Az elnök bemutatta, hogy a kellékeket árusító üzletek olyan kezdőcsomagokat is árulnak, amelyek lépésről lépésre illusztrálják, miként kell elkészíteni a folyékony kenyeret. Ezekben minden benne van, ami egy „alap” 23 literes mennyiség elkészítéséhez szükséges lehet, például kupaklezáró, száz kupak, fertőtlenítő, illetve mérőműszer is, amivel előre kiszámolható a sör várható alkoholszázaléka.
– A sörfőzés lényege, hogy akár egy lakótelepi lakásban, egy 20 literes kis lábasban is meg lehet főzni a nedűt – hangsúlyozta Kovács József, aki a sörfőzési szokásokról szólva elmondta, először mindenki egyszerű világos sört szeretne megfőzni. Ez általában nagyon könnyen is megy. Ezután az emberek a különlegességeket célozzák meg, s egyre nehezebb félbarna, barna sörökkel próbálkoznak. Így elmondható, hogy a kísérletező kedvűek sosem az első söreiket rontják el, hanem többszöri próbálkozásra csúszik hiba a folyamatba, leggyakrabban azért, mert rutinból csinálják, vagy pedig túlbonyolítják a dolgot.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.