Súlyos vereséget szenvedett a baloldal Fóton

Kettős vereséget szenvedett a baloldali összeborulás Fóton, pedig tavaly novemberben még az ellenzékiek örülhettek.

KA
2014. 03. 02. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Chrobák Zoltánné tájékoztatása szerint a csaknem 19 ezer lakosú településen a választópolgárok 29,45 százaléka járult az urnákhoz, ami valamivel több a novemberi részvételnél.

A három polgármesterjelölt közül a jelenleg a város alpolgármesteri tisztét betöltő Bartos Sándor győzött a szavazatok 50,12 százalékával, míg a novemberben az élen végző Takács István, az MSZP–Együtt-PM–DK–MLP jelöltje 1913 szavazattal (42,41 százalék) a második lett. A legkevesebb, 337 voksot (7,47 százalék) Mádly Zsolt független jelölt, Fót egykori polgármestere kapta.

Az 1-es számú választókerületben megtartott időközi voksoláson is vereséget szenvedett a baloldali összeborulás jelöltje. A mandátumot Madaras Ádám független jelölt szerezte meg a voksok 30,39 százalékával. A tavaly novemberi győztes Varga József Csongor (független) 30,09 százalékot kapott. Fábry Béla, a balliberális erők támogatottja 27,1 százalékot ért el. Sándor István, a Jobbik jelöltje 6,74, míg Mádly Zsolt 5,69 százalékot tudott elérni.

A november 24-én, 29,1 százalékos részvétellel lebonyolított voksoláson öt polgármesterjelölt indult, közülük a legtöbb szavazatot, 1116-ot (25 százalék) Takács István, az akkori ellenzéki összefogás jelöltje kapta, a második helyen a település egyik alpolgármestere, a független Bartos Sándor végzett 954 vokssal (21,4 százalék). A harmadik helyre Németh József független jelölt futott be 920 szavazattal (20,6 százalék). Őt követte Földi Pál János, a Civil Összefogás a Fótiakért Egyesület jelöltje 885 szavazattal (19,8 százalék). Vargha Nóra Mária, a Magyar Liberális Párt jelöltje pedig 583 voksot (13 százalék) szerzett.

Az 1-es számú választókerületben – ahol nyolcan indultak a mandátumért – a független Varga József Csongorra szavaztak a legtöbben, 180-an.

A szavazók egy részének szervezett szállításával összefüggő jogorvoslati, illetve felülvizsgálati kérelmek alapján a Budapest Környéki Törvényszék december elején megsemmisítette a fóti voksolás eredményét, és a teljes választási eljárás megismétlését írta elő. A tavalyi fóti időközi választás után a megyei főügyészség indítványára a választás rendje elleni bűncselekmény gyanúja miatt nyomozás is indult, amely jelenleg is tart.

Fóton a szocialisták az 1990-es években nagyon erős bázissal rendelkeztek, amire jó példa, hogy az 1998-as országgyűlési választások második fordulójában a fideszes Salamon László csupán egy százalékkal győzte le MSZP-s riválisát. A szegfűsök  diadalmenete a 2002-es és 2006-os országgyűlési választásokon folytatódott, a Fidesz mindkétszer nagyon sima vereséget szenvedett. 2006-ban a második fordulóban a szocialisták jelöltje több mint 15 százalékot vert jobbközép riválisára.

 

Pest megyei település viszonylag erős baloldaliságát emellett jól mutatja, hogy a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson Fóton 52,38 százalék gondolta úgy, hogy nem kell kiterjeszteni az egyszerűsített honosítást a határon túli magyarokra. Az őszödi beszéd napvilágra kerülését követően sem történt politikai földrengés, mivel bár a 2006-os önkormányzati választás megyei listás voksolását a Fidesz–KDNP nyerte, az MSZP és az SZDSZ több szavazatot szerzett.

A fóti politikai erőviszonyok a második Gyurcsány-kormány idején borultak föl, amit világosan mutatott a 2009-es EP-választás, ahol a Fidesz több mint 52 százalékos eredményével sima győzelmet aratott, s a Jobbik is alapvetően rajzolta át az erőviszonyokat 16 százalékot meghaladó eredményével. A 2010-es országgyűlési voksoláson a Fidesz–KDNP országos átlaga alatt szerepelt, de hasonlóan járt az MSZP és a Jobbik is. Az LMP közel 10 százalékot ért el Fóton, így vélhetően magába tudta olvasztani a korábbi népes SZDSZ-tábort.

A mostani időszak két választása egyértelműen azt mutatja, hogy a baloldal még számára kedvező településen sem képes komoly győzelmet felmutatni. Az előzetes hírek alapján minden esélye megvolt a balliberálisok jelöltjének a sikerre, azonban úgy tűnik a helyiek számára még mindig nem annyira szimpatikus a kormányoldallal szembeni erő, hogy a 2000-es évek első felében látott mértékben mellé álljanak. Ez mindenképpen nagyon rossz előjel a balliberálisok számára az április 6-ai megmérettetés előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.