A nagyszabású tárlat segítségével közelebb kerülhetnek a reneszánsz világhoz a pécsiek és az ideérkezők. Nem pusztán kulturális értelemben vett szenzáció lesz ez, hanem egy olyan attrakció, amely várhatóan jelentősen növeli idén a Pécsre látogatók számát – mondta Páva Zsolt, Pécs polgármestere, miután leleplezte a város főterén álló 8,5 méter magas Leonardo-lovat.
Az alkotás mellett egy háromnyelvű tájékoztató táblát is elhelyeztek a szobor történetéről és a hamarosan megnyíló tárlatról, amelyen egy, a kiállítás megnyitásáig hátralévő napok számát jelző zászló leng. Ez utóbbit minden nap délután zenés felvonulás után cserélik a kiállítás gazdái.
A szobor eredetijét Leonardo Francesco Sforzának, Milánó hercegének tervezte bronzból, azonban csak annak mérethű agyagmodellje készült el az 1400-as évek második felében. Ezt a várost megszálló francia katonák pusztították el a 15. század végén.
Leonardo lova hamarosan díszkivilágítást is kap, amely időről időre változik majd. A művész szobrának üveggyapotból készült mását a nap huszonnégy órájában őrzik, s a balesetek elkerülése érdekében talapzatára nem engedik felmászni az embereket – írja a PécsMa.
Az április 15-én nyíló és szeptember 30-án záruló kiállítás lesz az eddigi legnagyobb volumenű összefoglaló Leonardo mérnöki munkásságáról. Páva Zsolt korábban emlékeztetett arra, hogy 2007-ben Debrecenben volt már egy hasonló rendezvény, ám a pécsi méretében is meghaladja azt és tematikájában eltér a cívisvárosban megtartott Leonardo-tárlattól.
A baranyai megyeszékhelyen a reneszánsz lángelme találmányai alapján készült mintegy hatvan mérethű modellt, eredeti rajzokat, kéziratokat mutatnak be, valamint multimédiás eszközökkel segítik a látogatók eligazodását Leonardo korában. Az anyag a JPM két egységében, a Martyn Ferenc Múzeumban és a Magyar Modern Képtárban 1500 négyzetméteren várja majd a látogatókat.
Pécs polgármestere korábban azt mondta, a Leonardo-kiállítás várhatóan az év tárlata lesz Magyarországon, de feltehetőleg Közép-Európában is, amely remélhetően legalább 150 ezer látogatót vonz majd. A kiállítás és a szobor Pécsre hozatala 700 ezer eurós költségét a múzeum finanszírozza, de a reményeik szerint a 2-3 ezer forintos jegyárakból érkező bevétel nyereségessé teszi a tárlatot, járulékos hatásai pedig pozitívan érintik majd megyeszékhely szállásadóit és vendéglátóegységeit is – olvasható a Baranya megyei honlapon.