Varga Mihály hozzátette, azt szeretnék, hogy hosszú távon minél kevesebbe kerüljön az országnak az adóssága. A magyar államadósság 2014-re a 2010-es 83 százalékról 79 százalékra csökkent – mondta –, és most azért lesz egy kicsivel magasabb, 80 százalék környékén, mert hiteleket vettek fel, hogy az ebben az évben lejáró adósságok egy részét ezekből törlesszék. A város konferencia-központjában tartott telt házas fórumon a miniszter szólt arról is, hogy nem csak az állam adóssága nőtt meg. 2004 és 2008 között tömegessé váltak a devizahitelek, és ezt az ország akkori vezetői tétlenül nézték. Varga Mihály kiemelte: a devizahitelek az egész ország szempontjából jelentettek kockázatot, 780 ezer emberből 120 ezer már nem is tudta törleszteni lakáshitelét. A végtörlesztés, a Nemzeti Eszközkezelő és az árfolyamgát bevezetése ehhez kínált segítséget.
A miniszter beszélt arról is, hogy a 2010-es kormányváltáskor két alapvető gazdasági cél volt: kikerülni az adósságcsapdából és minél több embernek munkát adni. Négy éve 3,8 millió ember dolgozott, mára – 22 év után – négymillió fölé emelkedett a munkavállalók száma. Magyarországot a munkán keresztül lehet előrevinni – fogalmazott Varga Mihály –, ehhez kitűnő eszköz a közfoglalkoztatás, s a cél, hogy egy átmeneti időszak után ezek az emberek piaci körülmények között jussanak munkához.
A miniszter kitért arra is, hogy az állam olyan vállalatokat, résztulajdonokat vett vissza közösségi tulajdonba, amelyekhez az országnak biztonsági, energiaellátás-biztonsági vagy más szempontból közösségi érdeke fűződik. Utalt arra, hogy Magyarországon a gázellátásról egy német és egy orosz cég állapodott meg. Hozzátette: 2010-ig harmincnál többször emelték a gáz árát. Bóna Zoltán, Pest megye 8-as számú választókerületének Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselőjelöltje lényegesnek nevezte az oktatási intézményhálózat szélesítését. Hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a térség három nagy ipari parkjának bővítését, a turizmus és a környezetvédelem szempontjából pedig a Kis-Duna rehabilitációját emelte ki.