Visszahódíthatja egykori fellegvárát a baloldal

Sokáig a baloldal volt az egyeduralkodó Baranya megyében, a 2010-es zakó után képesek lesznek-e a visszavágásra?

Kovács András
2014. 03. 18. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014-es országgyűlési választást a korábbi hat voksolással szemben új választókerületi és jogszabályi környezetben tartják, amely alapvető hatással lesz a végeredményre is. Az MNO huszonkét részes sorozatban tekinti át a megyék és Budapest korábbi eredményeit, vázolja föl az érdekességeket és a választástörténeti tendenciákat, valamint az új választókerületi struktúra fényében a tippeléssel is megpróbálkozik. Sorozatunk első részében Baranya megyét vesszük górcső alá.

Az ország déli részén elterülő megyében az 1989-es választási törvény hét egyéni választókerületet állított föl. A körzetek közül három pécsi központtal létesült, valamint Komló, Mohács, Siklós és Szigetvár kapott egyéni körzetet. A 2011-es új választási törvény a korábbi hét helyett négy egyéni körzetet juttatott Baranyának. Az új választókerületek közül kettő Pécs központtal létesült, valamint kialakítottak egy szigetvári és mohácsi körzetet. Komló a pécsi kettes körzetbe került. A mohácsi választókerületben 104, míg a szigetváriban 174 település található.

 

Az 1990-es országgyűlési voksolás Baranyában is komoly izgalmakat hozott. Az országos trenddel szemben a megyében az SZDSZ szerezte meg a listás szavazatok relatív többségét, de öt százalék fölött szerepelt az Agrárszövetség és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt is. A szocdemek és az SZDSZ Pécsett, míg az FKGP a kis településeken szerepelt jól. A második fordulóban az MDF négy, az SZDSZ, az FKGP és az Agrárszövetség egy-egy mandátumot szerzett. Így Baranya mérsékelten kormánypárti lett. 

Az 1994-es országgyűlési választáson Baranyában az országos tendenciának megfelelően a Magyar Szocialista Párt (MSZP) diadalmaskodott, ráadásul ugyanaz a hat párt érte le az ötszázalékos küszöböt a megyében, mint országosan. A második fordulóban a szocialisták hat egyéni körzetben diadalmaskodtak, a komlói és a szigetvári körzetben 50 százalék fölötti támogatottságot értek el. Mohácson az SZDSZ jelöltje, Wekler Ferenc győzött, aki egyébként négy évvel korábban az Agrárszövetség színeiben tudott ugyanebben az egyéni körzetben nyerni.

16 évvel ezelőtt Baranyában az első fordulóban az országos tendenciával megegyezően az MSZP végzett az első helyen. A Fidesz csupán a mohácsi körzetben tudott 30 százalék fölötti eredményt elérni. A második körben a megyében elmaradt a Fidesz áttörése, mivel a szocialisták a hétből négy kerületben diadalmaskodtak. A legizgalmasabb események a pécsi kettes számú körzetben voltak, ahol Szili Katalin, az MSZP képviselője csupán 125 szavazattal tudta megelőzni ellenzéki riválisát. A szocialisták ismét a komlói és a szigetvári kerületben szerepeltek a legjobban.  

A 2002-es országgyűlési választás Baranyában is roppant viharosan alakult: az első fordulóban a listás voksokat tekintve az MSZP több mint nyolc százalékpontot vert legfőbb riválisára, két pécsi körzetben jelöltjei megszerezték a szavazatok több mint 50 százalékát, és a Fidesz–MDF szövetség csupán a mohácsi körzetben vezetett. Két héttel később a jobboldal fordítani tudott a siklósi és szigetvári választókerületben, de így is összességében négy győzelmet ünnepelhettek a szocialisták. Komló továbbra is bevehetetlen szocialista bástya maradt, Páva Zoltán több mint 63 százalékos szavazataránnyal nyert.

A nyolc évvel ezelőtti parlamenti választáson Baranyában a korábbi voksoláshoz képest növelték előnyüket a szocialisták. Az MSZP 48,32, míg a Fidesz–KDNP csak 38,31 százalékot ért el, az SZDSZ és az MDF ebben a megyéében is megugrotta a bejutási küszöböt. Két pécsi választókerületben és Komlón már az első körben megszerezte a mandátumot az MSZP. A második fordulóra nem sok tartaléka maradt a Fidesz–KDNP-nek, mivel a siklósi körzetben az első helyről sikerült veszíteniük, és bár a mohácsi választókerületben nyertek, de 16 százalékpontos előnyük 11-re olvadt le.

A 2010-es országgyűlési választáson gyakorlatilag összeomlott az 1994-óta fennálló szocialista dominancia. Az MSZP bár 21,07 százalékos listás eredménye meghaladta az országos átlagát, de csupán a komlói körzetben tudta második fordulóra kényszeríteni a Fidesz–KDNP-t. Nagyon jó eredményt ért el a megyében az LMP is, közel kilenc százalékos támogatottságot sikerült felmutatniuk, míg a Jobbik annak ellenére, hogy Baranya nem tartozik a legsikeresebb megyék közé, országos átlagához képest négy százalékponttal kapott kevesebbet. A kétharmados győzelmet arató Fidesz–KDNP mindegyik egyéni körzetet elvitte.

Az elmúlt hat országgyűlési választás egyértelműen baloldali dominanciájú megyének mutatja Baranyát. A jobbközép erők csak akkor tudtak áttörést elérni, amikor az MSZP támogatottsága országosan is összeomlott, de a déli megyében még ekkor is viszonylag jó eredményt tudtak felmutatni. A szocialista párt Baranyában 1994-et követően mindig országos átlaga fölött szerepelt. A legerősebb baloldali támogatottságú övezeteknek Pécs külső részei, Komló, és Szigetvár számítanak. A jobboldal legerősebb fellegvárának a mohácsi körzet számított, mivel a szocialisták ott egyszer sem tudtak mandátumot szerezni.

Az új választókerületi beosztás erőviszonyait a 2002–2010-es eredmények alapján próbáljuk felvázolni, amely természetesen nem lehet teljes körű. A balliberális ellenzéki összeállás megvalósulásával ezen erők számára a két pécsi körzet megszerzése tűnik a legvalószínűbbnek, főként a pécsi kettes körzetben nagyon jók az esélyeik, mivel Komló is idetartozik. A szigetvári körzetben abban az esetben szerezhet egyéni mandátumot a baloldal, ha képesek megismételni a 2002-es, vagy 2006-os megyei eredményüket, mivel akkor meglehetősen könnyedén előzték meg a Fideszt. 

A jobboldal számára a mohácsi körzet tűnik stabilan nyerhetőnek, mert a balliberális erőket akkor is le tudták ott győzni, amikor megyei és országos szinten is vereséget szenvedtek. A szigetvári körzet elhódítása nagy fegyvertény lenne a mostani kormánykoalíció részéről, míg valamelyik pécsi körzet megnyerése kisebbfajta csoda lenne. Bár 2010-ben az utóbbi két helyen is a Fidesz–KDNP diadalmaskodott, de már akkor sem tudta megszerezni a listás szavazatok abszolút többségét. Összességében a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy a baloldal három, míg a jobboldal egy körzetet szerez Baranyában.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.