Tarlós: Összetartozást szimbolizál a megemlékezés

A magyar és a lengyel nép történelme eltéphetetlenül összefonódott a szabadságért vívott sok évszázados harcban.

NT
2014. 04. 12. 22:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egységet és összetartozást jelentő megemlékezés a mai, mert a két nép története a szabadságért vívott sok évszázados harcban eltéphetetlenül összefonódott” – hangsúlyozta Tarlós István a katyni mártírok III. kerületi emlékparkjában a mintegy száz megjelent előtt.

A főpolgármester emlékeztetett: ahogy egykor Magyarországon, úgy Krakkóban is orosz támogatással verték szét az osztrákok a lengyel felkelést, továbbá – mint mondta – egybevág a történelmi magyar–lengyel barátság lényegével, hogy 1849-ben a lengyel Bem tábornok briliáns teljesítményei tartották hónapokig életben Kossuth Lajos épp csak megszületett köztársaságát.

Szólt arról, hogy amikor 1939-ben a hitleri Németország megtámadta Lengyelországot, Magyarország lengyel menekültek ezreinek adott otthont, valamint emlékeztetett arra is: 1956 októberében sok magyar a poznani történések miatt vonult az utcára, és ebből a szolidaritási tüntetésből született meg a magyar forradalom.

Tarlós István azt mondta, a katyni vérengzés csak egyike volt a kommunista hatalom által elkövetett szörnyűségeknek. Úgy fogalmazott: „Közös múltunk történelmi tanulsága, hogy soha, semmilyen körülmények között nem lehet legitim olyan hatalom, amely szélsőséges politikai-ideológiai nézetekből táplálkozik.”

„Tagadhatatlan tény, hogy amint Katyn igazsága, úgy az \'56-os magyar forradalom is szerepet játszott Közép-Európa-szerte a mai független demokratikus jogállamok létrejöttében” – jelentette ki a főpolgármester.

Megemlítette, hogy Budapest az első főváros Közép-Európában, amely a katyni vérengzés mementójaként emlékparkot létesített, Óbudán, 2010-ben.

Andrzej Krzysztof Kunert, a Harci és Vértanúsági Emlékhelyeket Gondozó Tanács titkára beszédében a katyni vérengzés egyik magyar származású áldozatának, Korompay Emánuel Aladárnak és családjának a történetét elevenítette fel.

Mint elmondta, a budapesti születésű, filozófiai végzettségű férfit, aki lengyel állampolgárságot szerzett, a Varsói Egyetem első magyar nyelvi lektoraként, a magyar tanszék megalapítójaként tartják számon. Az ő nevéhez fűződik az első lengyel–magyar szótár elkészítése.

Felesége és három lánya közül kettő a második világháborúban meghalt. Harmadik lánya 2010-ben hunyt el Lengyelországban.

Andrzej Krzysztof Kunert azt mondta, az emlékezetnek érdemes megőriznie a két nemzetet összekötő embereket: azokat, akik Lengyelországért haltak meg, és azokat, akiknek köszönhetően Magyarországon él a lengyel áldozatok emléke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.