Soha nem találkozott azzal a Cvetán Vaszilevvel, aki a bolgár hatóságok véleménye szerint megrendelést adhatott egy helyi médiamágnás életének kioltására – jelentette ki lapunk kérdésére Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök szombaton azzal magyarázta a gyanúba keveredett oligarchához fűződő kapcsolatát, hogy a tulajdonában álló Altus Zrt. többségi tulajdonos egy tanácsadó cégben, amelynek leányvállalata Bulgáriában közös társaságot alapított a Vaszilev érdekeltségébe tartozó Korporatív Kereskedelmi Bankkal. A politikus azt állította, hogy részesedésük ebből tízszázalékos. Arra ugyanakkor nem adott érdemi választ, hogy a történtek fényében megszakítják-e üzleti kapcsolatukat. Végül annyit mondott: az említett úrral nincs üzleti kapcsolata, csak a bankjával.
Azoknak, akik ismerik a bolgár üzleti élet írott és íratlan szabályait, nehéz elhinniük, hogy Gyurcsány Ferenc ne találkozott volna Cvetán Vaszilevvel, mivel a balkáni államban nagyon fontos a személyesség. Pusztán üzletkötőkön keresztül, és anélkül, hogy a megkötött egyezségre a felek áldomást ittak volna, szinte elképzelhetetlen tető alá hozni egy vállalkozást.
A Szófiai Városi Bíróság időközben szabadon engedte a Delján Peevszki médiamágnás ellen előkészített bérgyilkosság három gyanúsítottját, mivel úgy ítélte meg, hogy a bizonyítékok nem elég meggyőzőek az előzetes letartóztatás elrendeléséhez. A határozat azonban nem jogerős, a vádhatóság június 19-én ismét előterjeszti érveit, és kezdeményezni fogja, hogy a terhelteket zárják vizsgálati fogságba – számolt be a bolgár média. A PIK című online újság szerint a másodfokú döntés vélhetően nem kedvez majd a feltételezett bérgyilkosoknak, mivel a vádhatóság bizonyítékai meglehetősen „erősek”, koronatanújuknak pedig érdemi információi vannak a meghiúsult bűntényről.
Tegnap egyébként megszólalt a célszemély, Delján Peevszki is, aki megköszönte a hatóságok munkáját. A bolgár Frognews eközben felidézte, hogy a médiamágnás és Cvetán Vaszilev valaha jó barátok, üzlettársak voltak. A lap szerint valójában Peevszki mozgatja a háttérből a szálakat, és Vaszilev tönkretételére használja ügyészségi, rendőrségi, titkosszolgálati kapcsolatait. Majd azt állította: a bankár titokban Bécsbe utazott, ahol az Interpol vezetőivel egyeztet, mivel valójában az ő élete forog veszélyben. Annyi bizonyos, hogy Gyurcsány üzletfele nincs Bulgáriában, legalábbis a hatóságok hiába keresték az országban.
A helyi sajtó szerint az oligarchaháborúnak amúgy két lehetséges oka van: a Cvetán Vaszilev által finanszírozott egyre erősödő, nemrég létrejött Bulgária Cenzúra Nélkül párt kiütheti a nyeregből a rendszerváltás óta a mérleg nyelvét betöltő török liberális pártot, a Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért szervezetet. Ez a párt mérhetetlen gazdasági hatalomra tett szert az elmúlt huszonöt évben, és félő, hogy a rendkívüli parlamenti választások után megszűnik kormányzati tényező lenni. A másik ok a Déli áramlat gázvezeték bulgáriai kivitelezésével lehet kapcsolatos. A Korporatív Kereskedelmi Bank elutasította a vezeték építésében részt vevő bolgár vállalatok részére a törvény által megengedettnél magasabb összegű hitelek folyósítását. Ez is kiválthatta a bankvezér elleni támadásokat.
A pénzintézet ma várhatóan sajtótájékoztatót tart. Bár a bank menedzsmentje azt állítja, hogy nem tudnak főnökük hollétéről, sokak szerint az sem lenne meglepő, ha a bankvezér személyesen jelenne meg a nyilvánosság előtt.