A közleményben felidézték: július elején, Tiszafüred környékén lépfene-megbetegedés ütötte fel a fejét több szarvasmarha-állományban. A hatóságok megtették a szükséges lépéseket, az országos főállatorvos elrendelte a környék állatainak védőoltását, a járványügyi szakemberek lezárták a járvány forrásaként azonosított területet.
A lépfene-megbetegedések egymáshoz közel legeltetett állományokban jelentkeztek. Ezen állományok és a környékbeli, a fertőzésre szintén fogékony állatokat tartó gazdaság állatainak vakcinázása befejeződött. A védettség kialakulásához azonban idő kell, így ezekben az állományokban is előfordulhat elhullás. Ennek mértéke több tényezőtől függ: egyedi érzékenységtől, fajtától, életkortól, esetleges antibiotikumos kezeléstől. Emellett egy-egy legyengült immunrendszerű állat elhullását okozhatja a nagy legelőhöz szokott állatok tartási körülményeinek hirtelen, kedvezőtlen megváltozása is – közölték.
Az érintett területen – írták a közleményben – a legutóbbi, bizonyítottan lépfene által okozott elhullás július 27-én történt. Az elpusztult szarvasmarhák száma összesen 36, ami – a korábbi járványügyi tapasztalatok alapján – nem jelent kiemelkedően magas elhullási arányt. Az időben megtett intézkedések eredményeként az elhullások a betegség természetének megfelelően alakultak.
A korrekt tájékoztatás elősegíti a betegség mielőbbi felszámolását, a félretájékoztatás viszont indokolatlan aggodalmat kelt a lakosság és a gazdálkodók körében – zárul a közlemény.