A Marx-szobor miatt tüntettek a Corvinusnál

Az egyetem Fővám téri épületének aulájában lévő Marx-szobor eltávolítása ellen tartottak demonstrációt.

SZN
2014. 08. 15. 19:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tamás Gáspár Miklós „Kedves Barátaim! Tisztelt Elvtársak!” megszólítással köszöntötte a jelenlévőket, majd megjegyezte, hogy nem kíván sok szót vesztegetni a szobrot eltávolító „gyáva konformistákra”, hiszen megítélése szerint Marx elvesztheti ugyan a múltat, de megnyeri a jövőt. Alakjára és gondolataira nem emlékművek, hanem társadalmi harcok fognak emlékeztetni.

Krausz Tamás szerint a tekintélyuralmi rendszert a szellemi szférában is opponálni kell, de egyelőre gyenge az ellenállás, ezért fel kell világosítani a társadalmat, hogy a hatalom egy szűk csoport kezébe került. Ha ennek tudatára ébrednek az emberek, akkor van esély a folyamatok visszafordítására.

Komjáthi Imre azt hangsúlyozta, hogy a hatalom nem csupán egy szobrot, hanem egy eszmét is támad, a kizsákmányoltak álmát, ami munkáról, kenyérről és tisztességes bérekről szól. Ez az aljas, cinikus rendszer el fog tűnni, de Marx marad – hangoztatta az ellenzéki politikus.

Csütörtökön az egyetem közleményben tudatta, hogy nem távolítják el az intézmény területéről a Marx-szobrot, új helyének megtalálásában pedig semmiféle politikai erőnek, külső nyomásnak vagy kezdeményezésnek nem volt szerepe.

A Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesülete szerint felháborító a Marx-szobor eltávolítása elleni tiltakozás – közölte Eötvös Péter, a civil szervezet vezetője pénteken az MTI-vel.

Eötvös Péter hangsúlyozta, hogy Marx közgazdasági nézeteivel nem kíván foglalkozni, az viszont köztudott, hogy a politikai nézetei alapján szervezett államok „mit műveltek az emberekkel”. „Ha nem lenne ilyen szomorú, nevetségesnek tartanám, hogy még mindig vannak, akik siratják Marxot és a zászlaját lengetik” – mondta a civil szervezet vezetője.

Hozzátette: tiltakozásával az 1950 nyarán hortobágyi táborokba hurcoltak közül ma is élő több száz idős, sokat szenvedett ember felháborodását is szeretné tolmácsolni a nyilvánosságnak. Eötvös Péter megjegyezte, hogy a családja is áldozata volt „a keresztény-nemzeti középosztály megsemmisítésére irányuló politikának”, de a táborba hurcoltak között voltak náci haláltáborokat túlélő zsidó emberek, illetve más társadalmi csoportok képviselői is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.