Ikotity István országgyűlési képviselő és Pető Ernő, az LMP felsőoktatási szakszóvivője szerdán közleményt juttatott el az MTI-hez, amelyben azt írták: bár a pályázatokat keddig lehetett benyújtani, Orbán Viktor miniszterelnök már hetekkel ezelőtt kijelentette, tudja, kiket fog kancellárnak kinevezni.
Emlékeztettek: megpróbálták szembesíteni a kormányfőt „ezzel a képtelen helyzettel”, Orbán Viktor azonban nem válaszolt, helyette az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára „kezdett kínos magyarázkodásba” – írták. Az LMP szerint félő, hogy „az egész eljárás egy nagy átverés”.
A politikusok ezért tudni akarják, mik a kiválasztás szempontjai, honnan jönnek a kancellárok, milyen programot hirdettek meg pályázati anyagaikban.
Szerintük az egyetemeknek és főiskoláknak „a drasztikus elvonások” visszapótlására, a felsőoktatás szereplői által közösen kialakított stratégiára, és a hosszú távú tervezés lehetőségére van szükségük.
A kancellár felel a felsőoktatási intézmény gazdasági, pénzügyi, kontrolling-, számviteli, munkaügyi, jogi, igazgatási, informatikai tevékenységéért, az intézmény vagyongazdálkodásáért, ideértve a műszaki, létesítményhasznosítási, üzemeltetési, logisztikai, szolgáltatási, beszerzési és közbeszerzési ügyeket is, irányítja e területen a működést. Felel továbbá a szükséges gazdálkodási intézkedések és javaslatok előkészítéséért. Ennek keretében egyetértési jogot gyakorol a rektornak az intézmény gazdálkodását, szervezetét, működését érintő gazdasági következménnyel járó döntései és intézkedései tekintetében, az egyetértés e döntések érvényességének, illetve hatálybalépésének feltétele.
A kancellár a felsőoktatási intézmény rendelkezésére álló forrásai felhasználásával gondoskodik annak feltételeiről, hogy az intézmény gazdálkodása az alapfeladatok ellátását biztosítsa.
A kancellár gyakorolja az intézmény részvételével működő gazdasági társaságokban és gazdálkodó szervezetekben a tulajdonosi jogokat, a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényben meghatározott kivétellel munkáltatói jogot gyakorol a felsőoktatási intézményben foglalkoztatott alkalmazottak felett, és gondoskodik a jogszabályoknak megfelelő pénzügyi-szakmai kompetencia biztosításáról. Feladata az is, hogy gondoskodjon a gazdasági vezetői feladatok ellátásáról.