Devizahitel: vizsgálják a közjegyzők szerepét

Ismét magyar devizahiteles ügyet tárgyal a közeljövőben az Európai Bíróság, ezúttal a végrehajtások elindítása lesz napirenden.

Jakubász Tamás
2014. 08. 11. 3:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendszeres elfoglaltságot adnak a luxembourgi székhelyű Európai Bíróságnak a magyar devizahitelperek. Az újabb és újabb hazai beadványokat elemezve a nemzetközi fórumnak a szerteágazó problémakör korábban nem vizsgált fontos részleteit kell áttanulmányoznia. Az idei esetek egyike nyomán például a hazai közjegyzők hitelezésben betöltött szerepét vizsgálhatja meg az uniós testület.

A szóban forgó eset – vagyis az Erste-ügyként emlegetett per – részleteiről Lehóczki Balázs, a luxembourgi bíróság sajtóosztályának munkatársa árult el a Magyar Nemzet kérdésére részleteket. Tájékoztatása szerint egy magánszemély 2007 végén vett fel svájcifrank-hitelt a pénzintézettől. Az adós kötelezettségvállaló nyilatkozatot tett, amit közjegyzői okiratba foglaltak. A dokumentum akkor nyert különös jelentőséget, amikor az ügyfél nem tudta fizetni a törlesztőrészleteket. Az irat miatt ugyanis a végrehajtás megindításáért a hitelintézetnek nem kellett bírósághoz fordulnia: elegendő volt a közjegyzőt megkeresnie, s indítványoznia az úgynevezett végrehajtási záradék kiállítását. A közjegyző eleget is tett a bank kérésének.

A hitelfelvevő azonban úgy véli, a folyamat jogszerűtlen volt. Szerinte a közjegyzőnek – az uniós szabályok miatt – a megállapodás aláírásakor kötelessége lett volna megvizsgálni, hogy a deviza-kölcsönszerződés tartalmaz-e tisztességtelen feltételeket. Az ügyet az év elején a Fővárosi Törvényszék utalta az európai fórum elé, azt tudakolva, megfelel-e az uniós fogyasztóvédelmi előírásoknak az a magyar szabály, amely lehetővé teszi a végrehajtás megindítását anélkül, hogy a kölcsönmegállapodást bármely hazai bíróság felülvizsgálta volna. Mindez annak fényében lehet érdekes, hogy az európai szabályok kimondják: a bíróságnak tájékoztatnia kell a fogyasztót arról, ha a szerződésében tisztességtelen kikötésre bukkan. Összegzésképpen elmondható, az Erste-ügyben az Európai Bíróság tulajdonképpen arról dönt majd, hogy – a közösségi rendelkezések szerint – elegendő-e a végrehajtás elrendeléséhez a közjegyző közreműködése. S akár az is kiderülhet, hogy a közjegyző köteles-e áttekinteni a szerződést, megvizsgálni az egyes kikötéseket. Lehóczki Balázs közölte: a perben ősszel tarthat tárgyalást a luxembourgi testület.

Az Erste-ügyön kívül eddig négy magyar devizaeset került az Európai Bírósághoz.

Részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.