A Nemzeti Választási Iroda névre szóló küldeményében az önkormányzati választás kitűzéséről, és arról tájékoztatja a választópolgárokat, hogy szerepelnek a névjegyzékben.
Az értesítőket a pénteki, augusztus 15-i névjegyzéki állapotnak megfelelően nyomtatták ki, azok kiküldésével az iroda a Magyar Postát bízta meg. Az értesítők postázásának költsége várhatóan félmilliárd forintot tesz ki.
A 8 millió 185 ezer választópolgárnak legkésőbb augusztus 25-éig postázzák az értesítőt a lakcímükre arról, hogy szerepelnek a névjegyzékben. Ha valaki ezt nem kapja meg, akkor az állandó lakóhelye szerinti helyi választási irodához (helyi jegyzőhöz) fordulhat, aki ekkor új értesítőt állít ki.
Az értesítő a választópolgár személyes adatai közül csak az érintett nevét, születési nevét, születési idejét és a lakcímét tartalmazza. A korábbi évektől eltérően az értesítő – a visszaélések elkerülése érdekében – nem tartalmazza a választópolgár személyi azonosítóját. Külön értesítő tájékoztatja a választópolgárt arról is, ha már felvetette magát valamelyik nemzetiség névjegyzékébe is.
A választópolgárok az értesítőn szereplő adataikkal ajánlhatnak érvényesen képviselő- és polgármesterjelöltet, valamint listát. Az értesítő tartalmazza a szavazás helyét, idejét és azt is, hogy a választópolgár melyik településen gyakorolhatja választójogát.
Azoknak, akik még nem nagykorúak, de az októberi önkormányzati választásig betöltik 18. életévüket, ugyancsak augusztus 25-éig kell megkapniuk az értesítőt.
A választási eljárásról szóló törvény szerint az októberi önkormányzati választáson azok a jelöltek és listák vehetnek részt, amelyek összegyűjtötték az induláshoz szükséges számú választópolgári támogató ajánlást. Az országgyűlési és európai parlamenti választáshoz hasonlóan a választópolgárok több jelöltet is ajánlhatnak.
Ma kell minden jegyzőnek és megyei főjegyzőnek megállapítania az önkormányzati választáson a jelöltek és listák indulásához szükséges ajánlások számát.
Azokon a településeken, ahol tízezernél kevesebb a lakosok száma, egyéni listás jelöltek, a tízezret meghaladó lakosú településeken pedig egyéni választókerületi jelöltek indulhatnak a képviselő-testületi tagságért.
A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvény szerint képviselőjelölt az lehet, akit az adott választókerület választópolgárainak legalább 1 százaléka jelöltnek ajánlott. Polgármesterjelölt az lehet, akit a 10 ezer vagy annál kevesebb lakosú település választópolgárainak legalább 3 százaléka, a 10 ezer lakost meghaladó, de 100 ezer vagy annál kevesebb lakosú település esetén legalább 300 választópolgár, a 100 ezernél több lakosú település esetén legalább 500 választópolgár jelöltnek ajánlott.
Bár a jogszabály rögzíti, a jelölteknek a választók hány százalékának támogatását kell megszerezniük az induláshoz, a jelöltállításhoz szükséges ajánlások pontos számát a helyi választási iroda vezetőjének – azaz a jegyzőnek – kell ma megállapítania.
A megyei lista állításához szükséges ajánlások számát a területi választási iroda vezetője, azaz a megyei főjegyző állapítja meg, a főpolgármester-jelölt állításához szükséges ajánlások számát pedig a Fővárosi Választási Iroda vezetője.
A megyei választókerületben listát az a jelölőszervezet állíthat, amelyik a választókerület választópolgárai 0,5 százalékának ajánlását összegyűjtötte. Főpolgármester-jelölt pedig az lehet, akit legalább 5 ezer fővárosi választópolgár ajánlott jelöltnek.
Az ajánlások számát ma kell megállapítani, ehhez pedig az augusztus 15-én, pénteken a névjegyzékben szereplők adatait kell alapul venni.
Az egyéni listás és az egyéni választókerületi jelöltet, a polgármesterjelöltet és a főpolgármester-jelöltet legkésőbb szeptember 8-án 16 óráig kell bejelenteni. A kompenzációs listát, a fővárosi kompenzációs listát és a megyei listát pedig legkésőbb szeptember 9-én 16 óráig kell bejelenteni.