Pálinkás József ismertette: a nemzeti stratégia megalkotása alapfeltétele annak, hogy Magyarország hozzáférhessen a Strukturális Alapokból érkező, kutatást, fejlesztést és innovációt (kfi) támogató, több mint 700 milliárd forintnyi forráshoz. Az S3 az Európai Unió új típusú, a tudásalapú gazdasági fejlődést célzó stratégiája, amely alulról épül fel.
A kormánybiztos a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az uniós és hazai forrásokat a lehető leghatékonyabban, koordináltan kell felhasználni, hogy Magyarország a versenyképessége javításával az innováció központjába, és ne a perifériájára kerüljön.
A stratégia egyik célkitűzése a kfi-források szerteágazóbb elosztása, mivel a támogatások 60-65 százaléka jelenleg Budapesten központosul, pedig a lakosságnak csupán 20 százaléka tömörül a fővárosban. Az S3 stratégia kialakítása során a szakemberek figyelembe veszik a régiókban előzetesen megfigyelt helyi sajátosságokat, értékeket, hiányosságokat és a jövőbeli lehetőségeket is – mondta el Pálinkás József.
Tájékoztatása szerint az uniós támogatást a magyar állam 70-80 milliárd forinttal egészíti ki, a források felhasználásánál pedig főként az egészség- és járműiparra, illetve az információs és kommunikációs technológiák fejlesztésére fókuszál.
A stratégia kidolgozásának jelenlegi, záró szakaszában a pályázók elmondhatják, miben szeretnének fejlődni a következő hét évben, hol látnak kitörési pontot. Az egyes, helyi innovatív vállalkozások, kutatóhelyek, felsőoktatási intézmények, kfi-döntéshozók és a megyei kormányhivatalok szakmai és társadalmi konzultáció keretében október közepéig továbbíthatják véleményüket a Nemzeti Innovációs Hivatalnak (NIH) a megyei rendezvényeken és netes felületen – mondta Pálinkás József.