Az 1939-es augusztus 23-ai Molotov–Ribbentrop-paktum valójában két diktátor, Hitler és Sztálin megegyezése volt – többek közt erről beszélt Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója a kommunista vezetőket bemutató új, online kiadvány bemutatásakor. Emlékeztetett rá: noha a paktumot valójában éjfél után, augusztus 24-én írták alá, mégis augusztus 23-a lett a Totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja. Szerinte az emléknap megvalósulása azért is jelentős, mert a nácizmus bűnei kapcsán annak idején Nürnbergben megvalósult egyfajta igazságtétel, a kommunizmus bűneivel kapcsolatban viszont ez elmaradt. Az emléknapot egyfajta igazságtételnek nevezte Közép-Európa népei számára. Az új kiadványról elmondta: az valójában egy 25 éves dokumentum 21. századi megfeleltetése, amely egykor a politikai bizottság tanulmányozására készült.
Nyírő András, a 25 évvel ezelőtti dokumentum egyik szerzője kiemelte: a céljuk a nyolcvanas években az volt, hogy feltárják, valójában kik és hogyan irányítják a rendszert. Kiemelte: a kommunista rezsim legfelső vezetése papíron az elnöki tanács volt, ám ez is csak bábja volt a valódi hatalmat gyakorló politikai vezetésnek – ez is mutatja, hogy a rendszert mennyi hazugság vette körül.
Markó György, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója az általa vezetett intézmény jelentőségét hangsúlyozta, mondván, hazánk egyik történeti intézete sem foglalkozik kizárólag a kommunizmus tanulmányozásával. Az online adatbázis szerinte arról szól, hogy nevén nevezi a bűnösöket. Emlékeztetett rá, hogy néhány hónapja hazánkban járt Joachim Gauck német államfő, aki megállapodott Áder Jánossal, hogy kezdeményezik egy európai nyilvántartás létrehozását a kommunizmus áldozatairól. Kijelentette: részükről a munka már megkezdődött.