A Rábán már csökkentették a készültséget

Az árhullám levonulása miatt több Győr-Moson-Sopron megyei szakaszon csökkentették a készültség szintjét.

KG
2014. 09. 20. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap reggel hat órától Gyirmót, Koroncó és Mérges térségében másodról első fokúra enyhítették a készültség szintjét, közölték, jelezve, hogy a folyó az igazgatóság területén lévő szakasza végig apad, Győrnél az esti órákban tetőzött a Rába.

A Lajtán is folyamatos lassú apadás tapasztalható, Mosonmagyaróvárnál a folyó vízállása legkorábban hétfőn teszi lehetővé, hogy első fokúra enyhítsék a készültséget.

Jelenleg mintegy 438 kilométeren van árvízvédelmi készültség, ebből csaknem 51 kilométeren, a Dráván a legmagasabb, harmadfokú – közölte szombaton az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT). Az OMIT előrejelzése szerint újabb említésre méltó árhullám a következő időszakban nem várható. A Dunán kialakult árhullám a hazai szakaszon Nagybajcsnál sem haladta meg az elsőfokú készültség szintjét. A Rábán pénteken 18 órakor tetőzött az árhullám 426 centiméteren.

A Lajta másodfokú készültség feletti vízállások mellett Mosonmagyaróvárnál is tovább apad. A Zala Zalaapátinál már szintén apad, a vízállás másodfokú készültséget indokol. Várhatóan a nap folyamán ott is elsőfokú készültség alá süllyed a vízállás. A Principális-csatorna apadása továbbra is lassú, szombat reggel 251 centiméteres vízállást mértek. A Dráván és a Murán még tartott egy korábbi árhullám levonulása, erre érkezett az újabb árhullám. A Dráva Drávaszabolcsnál szombat hajnalban 587 centiméteren tetőzött. A Mura vízállása Letenyénél várhatóan a következő órákban csökken az elsőfokú készültség szintje alá.

Az OMIT közleményében a belvízi helyzetre is kitér: jelenleg tíz vízügyi igazgatóság területén 42 szakaszon rendeltek el készültséget, 23 szakaszon van érvényben elsőfokú, 12-n másodfokú, 7 szakaszon pedig harmadfokú belvízvédelmi készültség. A belvízzel elöntött terület nagysága kissé csökkent, a szombat reggeli adatok alapján 45 650 hektár van víz alatt. A legnagyobb elöntések az Alföld középső vidékén, Szentes–Mezőtúr térségében alakultak ki.

Egy hét kényszerszünet után újraindul a közlekedés szombat délután a Zalaegerszeg–Rédics-vasútvonalon Csömödér-Páka állomás és Rédics között, azt követően, hogy helyreállították az árvíz által megrongált pályát. A vonal Rédics és Lenti közötti szakaszán azonban még pár napig – utómunkák miatt – vonatpótló autóbuszokkal kell utazni – tájékoztatta a Mávinform sajtóügyeletese az MTI-t.

A helyreállítás során a vasúti pályatesten a zúzottkövet is pótolni kellett, a munkálatok befejezéséig vonatpótló autóbuszok szállították az utasokat a szakaszon. A Zalaegerszegről Lentibe 14.45-kor induló vonat Rédicsig közlekedik, onnan még pótlóbuszokkal kell továbbutazni – fűzte hozzá.

Hosszú tetőzés után immár apad a Dráva, ezért Drávasztáránál első fokúra mérsékelték az árvízvédelmi készültséget, Drávaszabolcsnál viszont, az apadás ellenére továbbra is harmadfokú a készültség – tájékoztatta szombaton a dunántúli védekezést koordináló Régiós Irányító Törzs (RIT) szóvivője az MTI-t.

Mukics Dániel elmondta, hogy a gátak az elmúlt időszak terhelése nyomán átáztak, így az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság által felállított RIT továbbra is intenzív figyelőszolgálatot működtet a Dráva mentén, a Fekete-víz és a Pécsi-víz patakokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.