„A Deseda különlegessége, hogy itt nemcsak a természet érintette meg az embert, az ember nyúlt hozzá a természethez, méghozzá szerencsés mozdulattal; adott neki és nem elvett tőle, a mesterségesből a lehető legtermészetesebb élővilág jött létre” – mondta az államfő a több mint 600 millió forint értékű turisztikai fejlesztésről szólva. A legfontosabb cél azonban az, hogy a természet megmaradjon főszereplőnek – fűzte hozzá, jelezve: „nem könnyű megtalálni az egyensúlyt, hogy az ember ne csörtessen bele vadul a tájba (...), itt, a Deseda-tónál a feladatot sikerült okosan végrehajtani”.
Áder János úgy fogalmazott: Somogyország híres szülötte, Fekete István író művei még ma is sok gyereknek jelentik a belépőt az állat- és növényvilág titkaiba, a nevével fémjelzett látogatóközpont – műveihez hasonlóan – nagyítót ad kézbe, hogy ne csak nézzük, lássuk is a víz világát. Olyan pihenőhelyet hoztak itt létre, ahol megvannak a kikapcsolódás technikai feltételei is, ahol van elég parkoló, szép strand, kényelmes kerékpárút, kerékpártároló, menedék – sorolta a beruházás elemeit a köztársasági elnök. Hozzátette: „ez a tó körüli világ úgy kínál gazdag programot családoknak, hogy mindeközben kellő tisztelettel bán a környezettel és annak értékeivel, megtalálható minden, amitől kényelmes és szerethető a tó környéke, az ember jelenléte mégsem tolakodó”. Dicséret illeti az építőket, mert szerényen, ügyesen és józan mértéktartással építettek – hangsúlyozta Áder János.
Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere köszöntőjében arról hívta fel a figyelmet, hogy „kincsek között élünk”, olyan értékek között, amelyeket ápolni kell és megőrizni az utódoknak. „Ilyen érték a Deseda is” – mondta a polgármester, emlékeztetve arra, hogy mindössze négy évtizede duzzasztották fel a Deseda-patakot, amivel kialakult az ország leghosszabb mesterséges tava. A nyolc kilométer hosszú, 300-350 méter széles, 260 hektárnyi tó eredetileg árvízvédelmi célokat szolgált; később a kaposváriak és mások is „szép lassan felfedezték”, az igények változásával azonban „elkoptak a vendégek” – idézte fel a polgármester a korábbi éveket, majd a jelenről szólva úgy fogalmazott: „most lehetőséget kaptunk arra, hogy ismét élettel teljen meg a Deseda, mert a tó természeti értékeivel, növény- és állatvilágával hatalmas érték”.
„Nem kiaknázni akarjuk, nem a kárára gazdagodni, hanem együtt élni vele” – hangoztatta Szita Károly, hangsúlyozva: azért fordítottak több mint 600 millió forintot az elmúlt években a tó fejlesztésére, hogy „éljünk a benne rejlő lehetőségekkel”. Azért építették meg a Fekete István Látogatóközpontot, a tó körül a kerékpárutat, a túraútvonalat, a kilátót és a két hidat, hogy a kaposváriak és az ideérkezők is jól érezzék magukat, feltöltődjenek, élvezzék a természetet – mondta a polgármester.