Áder: A természet maradt a főszereplő

Az ember és a természet kapcsolatáról beszélt Áder János köztársasági elnök szerdán Kaposváron.

MNO
2014. 09. 10. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A Deseda különlegessége, hogy itt nemcsak a természet érintette meg az embert, az ember nyúlt hozzá a természethez, méghozzá szerencsés mozdulattal; adott neki és nem elvett tőle, a mesterségesből a lehető legtermészetesebb élővilág jött létre” – mondta az államfő a több mint 600 millió forint értékű turisztikai fejlesztésről szólva. A legfontosabb cél azonban az, hogy a természet megmaradjon főszereplőnek – fűzte hozzá, jelezve: „nem könnyű megtalálni az egyensúlyt, hogy az ember ne csörtessen bele vadul a tájba (...), itt, a Deseda-tónál a feladatot sikerült okosan végrehajtani”.

Áder János úgy fogalmazott: Somogyország híres szülötte, Fekete István író művei még ma is sok gyereknek jelentik a belépőt az állat- és növényvilág titkaiba, a nevével fémjelzett látogatóközpont – műveihez hasonlóan – nagyítót ad kézbe, hogy ne csak nézzük, lássuk is a víz világát. Olyan pihenőhelyet hoztak itt létre, ahol megvannak a kikapcsolódás technikai feltételei is, ahol van elég parkoló, szép strand, kényelmes kerékpárút, kerékpártároló, menedék – sorolta a beruházás elemeit a köztársasági elnök. Hozzátette: „ez a tó körüli világ úgy kínál gazdag programot családoknak, hogy mindeközben kellő tisztelettel bán a környezettel és annak értékeivel, megtalálható minden, amitől kényelmes és szerethető a tó környéke, az ember jelenléte mégsem tolakodó”. Dicséret illeti az építőket, mert szerényen, ügyesen és józan mértéktartással építettek – hangsúlyozta Áder János.

Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere köszöntőjében arról hívta fel a figyelmet, hogy „kincsek között élünk”, olyan értékek között, amelyeket ápolni kell és megőrizni az utódoknak. „Ilyen érték a Deseda is” – mondta a polgármester, emlékeztetve arra, hogy mindössze négy évtizede duzzasztották fel a Deseda-patakot, amivel kialakult az ország leghosszabb mesterséges tava. A nyolc kilométer hosszú, 300-350 méter széles, 260 hektárnyi tó eredetileg árvízvédelmi célokat szolgált; később a kaposváriak és mások is „szép lassan felfedezték”, az igények változásával azonban „elkoptak a vendégek” – idézte fel a polgármester a korábbi éveket, majd a jelenről szólva úgy fogalmazott: „most lehetőséget kaptunk arra, hogy ismét élettel teljen meg a Deseda, mert a tó természeti értékeivel, növény- és állatvilágával hatalmas érték”.

„Nem kiaknázni akarjuk, nem a kárára gazdagodni, hanem együtt élni vele” – hangoztatta Szita Károly, hangsúlyozva: azért fordítottak több mint 600 millió forintot az elmúlt években a tó fejlesztésére, hogy „éljünk a benne rejlő lehetőségekkel”. Azért építették meg a Fekete István Látogatóközpontot, a tó körül a kerékpárutat, a túraútvonalat, a kilátót és a két hidat, hogy a kaposváriak és az ideérkezők is jól érezzék magukat, feltöltődjenek, élvezzék a természetet – mondta a polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.