Átalakítják a hajléktalanellátás finanszírozását – jelentette ki lapunknak Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. Leszögezte: a jövőben már nem lehet csupán az a célja az ellátásnak, hogy az érintettek átmenetileg fedelet kapjanak a fejük fölé, és legyen mit enniük, meg kell találni a hajléktalanságból kivezető utakat is.
Az államtitkár szerint a jövőben mérni fogják, a hajléktalanok mennyi időt töltenek az ellátó rendszerben, s ezalatt honnan hova jutnak. Sikerül-e lakáshoz jutniuk, vagy újra visszakerülnek az utcára. Mint mondta: az olyan programokat működtető hajléktalanellátó szervezeteket szeretnék kiemelni és jobban finanszírozni, amelyek nagy hangsúlyt helyeznek a társadalomba való visszailleszkedésre, a hajléktalanok támogatott lakhatására.
Czibere Károly elmondta azt is: már megkezdték az egyeztetéseket a szakmai szervezetekkel az átalakításról, a program várhatóan tavaszra készül el. Hozzátette ugyanakkor, hogy már idén télen sem csupán a hajléktalanok ellátásának megszervezése a feladat, hanem ehhez kapcsolódóan foglalkoztatást javító programok megvalósítása is, így tanácsadások, tréningek, képzések szervezése is a fedél nélkül élőknek.
Czibere lapunknak kijelentette: a jelenleg rendelkezésre álló források elegendők, és férőhely is van elég, de a hatékonyság növeléséhez belső átcsoportosításokra van szükség. Meg kell például erősíteni a diszpécserszolgálatokat, hogy ne fordulhasson elő olyan eset, amikor az egyik kerületben tumultus van a szálló előtt, néhány száz méterrel odább pedig rengeteg az üres hely.
Az államtitkár tegnap a téli felkészülés kapcsán kijelentette: minden eddiginél korábban felkészültek a hajléktalanok téli ellátására, a krízisidőszakra plusz ezerötszáz férőhelyről gondoskodnak. Az idén 372 millió forint értékben írtak ki pályázatokat a krízisidőszakra; a szervezetek október közepére megkaphatják az ellátáshoz szükséges pénzt.
A 372 millió forintos kiegészítő forrás célja az állami normatívával nem fedezett, főként a téli időszakban jelentkező intézményi többletkiadások, valamint az ellátórendszer fejlesztését szolgáló egyedi programok támogatásának megoldása. Kiegészítő program lehet például a nappali melegedők hét végi nyitva tartásának biztosítása, a kiegészítő étkeztetés megszervezése, az egészségügyi ellátás megszervezése, valamint az utcai szociális munkát koordináló és a lakossági bejelentéseket kezelő diszpécserszolgálatok működtetése.
Az utcai szolgálatok hatékonyabb működése érdekében egyébként a szaktárca még a nyáron tizenkét személygépjárművet adott át az érintett szervezeteknek. A kormány az idén összességében 9,2 milliárd forintot fordít a hajléktalanok segítésére. Országosan éves szinten összesen 11 ezer szálláshely áll rendelkezésre: éjjeli menedékhelyen 5579, hajléktalanok átmeneti szállásán pedig 5599 ágy az időszakos férőhelyekkel együtt. Emellett a nappali melegedők országosan 7375 férőhellyel működnek.