Kiemelkedő sikert ért el Magyarország a brazil kormány által finanszírozott Tudomány Határok Nélkül ösztöndíjprogramban: hazánk az előkelő tizedik helyen áll a világ a legkedveltebb célállomásainak listáján – hangsúlyozta Dubéczi Zoltán az ösztöndíjprogram idei tanévének ünnepélyes megnyitóján a Budapesti Gazdasági Főiskolán. A Magyar Rektori Konferencia (MRK) főtitkára kiemelte: a program keretében 1500 brazil egyetemi hallgató tanul Magyarországon a mostani tanévben, és 2015 szeptemberétől várhatóan több száz újabb fiatal érkezik. – Hazánk a közép-európai országok közül elsőként, még 2012-ben csatlakozott fogadó országként a kezdeményezéshez, ami bátor döntés volt, hiszen akkor még fogalmunk sem volt, hogy csak néhány tucat diák érdeklődik-e majd a magyar felsőoktatás iránt, vagy több ezren szeretnének jönni – idézte fel a főtitkár, hozzátéve: ma már 18 magyar egyetem és főiskola várja a brazil fiatalokat.
A Tudomány Határok Nélkül program 2012 és 2015 között százezer brazil alap- és doktori képzésben részt vevő hallgatónak teszi lehetővé, hogy egy tanévet külföldön töltsön – ismertette Luis Filipe de Miranda Grochocki, a program brazil felelős igazgatója, aki hatalmas eredménynek nevezte, hogy mindössze két év alatt nulláról ilyen hatalmasra nőtt a Magyarországra érkező ösztöndíjasok létszáma. Emlékeztetett: a programot megelőzően nagyon kezdetlegesek voltak a két ország oktatási kapcsolatai, de mostanra hatékony és sikeres együttműködés alakult ki.
A hazánkba érkező ösztöndíjasok egyébként természet-, egészségtudományi, műszaki és informatikai területen tanulnak. Felmerülő költségeiket a brazil állam finanszírozza, ami a hazai felsőoktatási intézményeknek és a magyar államnak is jelentős bevétel. – Az ösztöndíjprogramban elért eredmények és a diákok által mutatott nagy érdeklődés bizonyítja azt, hogy a magyar felsőoktatás jó hírneve világszerte elismert és hogy a magyar felsőoktatás színvonala egy nagyon erős mezőnyben is versenyképes – tette hozzá lapunknak Dubéczi Zoltán.