Ha ez megvalósul, fillérekért bérelhetünk lakást

Bérlakás-építési tervet dolgoztak ki szakmai szervezetek, amelyben jelentős mértékű uniós forrással számolnak.

MD
2014. 09. 25. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maráczi Zsolt, a Társaság a Lakásépítésért Egyesület elnöke a koncepciót bemutató sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten azonban azt is elmondta, hogy a 16 szakmai szervezet által kidolgozott terv megvalósításához szükség lenne a kormány fogadókészségére is, de eddig a megkeresésükre nem érkezett válasz.

A kormányzati intézkedés szükségességét Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára is hangsúlyozta a tájékoztatót követő konferencián. A bérlakások építésének igényét szavai szerint az is mutatja, hogy az ipari központokban – például Győrben és Székesfehérváron – éppen a bérlakások hiánya miatt alakult ki munkaerőhiány.

Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy szemléletváltozásra is szükség van, hiszen ma még erős a magántulajdonú ingatlan favorizálása. A helyettes államtitkár úgy vélte, hogy a tavaly megépült, alig több mint hétezer lakás nem pótolja a megszűnő lakásokból adódó veszteséget, és a lakásépítés fellendítése kormányzati intézkedést igényel.

Szatmáry Kristóf, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke is azt hangsúlyozta, hogy a bérlakásépítés feltétele a munkaerő mobilitásának, így eleme a gazdaság fejlődésének.

A Lakásügyi Kerekasztal Fórum – a tervének elkészítésekor – abból indult ki, hogy a 2014–2020 közötti uniós költségvetési időszakban előtérbe kerül az épületek energiafogyasztásának csökkenése. Ezért támogatást lehet szerezni a meglévő épületek – így a lakások – energiamegtakarító felújítására, de lehetséges az energiatakarékos lakások építésének támogatása is.

A koncepció ötezer bérlakás építési költségénél 50 százalékos – összesen 40 milliárd forintnyi – uniós támogatással kalkulál, a másik felét pedig az Európai Fejlesztés Banktól megszerezhető – 2-3 százalékos kamatozású – hitelből finanszíroztatná.

Az ilyen finanszírozás tenné lehetővé azt, hogy a bérleti díj – havonta és négyzetméterenként – ezer forint legyen. Egy átlagos, 50 négyzetméteres lakás bérleti díját már ki lehet fizetni az átlagos jövedelemből – fejtette ki Maráczi Zsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.