Szeneczey Balázs az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: az érintett területen az 1980-as évektől – bár indokolt lett volna, és ismert volt a probléma – nem történt meg a kármentesítés, Demszky Gábor előző főpolgármester és a szocialista városvezetés húsz éven keresztül ígérte a kármentesítést és a terület fejlesztését, de nem történt semmi.
A probléma felvetése nem 2009-ben történt, hanem azt megelőzően gyakorlatilag évtizedekig folyamatosan. „Az ígéretek pedig ugyanúgy égbe kiáltott szavak maradtak, mint a római parti védmű, vagy az Aquincumi híd megépítése, a 4-es metró átadása és a csatornázás” – írta Szeneczey Balázs. Kiemelte: ezzel szemben a jelenlegi városvezetés – rendszerszinten nyúlva a problémához – az óbudai önkormányzattal együtt hozzálátott a munkához és egy éves részletes szakmai munkát követően 2013-ra elkészítette a kerületi szabályozási tervet, amely rögzíti a beépítési mértékeket, a főbb funkciókat.
Ez a terv alapvető abból a szempontból, hogy életszerű, a valós fejlesztési szándékhoz igazodó kármentesítési terv készülhessen, és hogy meghatározza a tisztítási fokozatot – fűzte hozzá. Mint írta, a terület teljes átvizsgálása után elkészült a tényfeltárási dokumentáció, amely a szennyeződés mértékét, összetételét, és elterjedését rögzíti. A FŐGÁZ ezt június 30-án be is nyújtotta a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi Felügyelőséghez.
A kármentesítés technikáját, kivitelezési idejét és becsült költségét tartalmazó beavatkozási terv megírása – mely csaknem egy éves munka eredménye – a végső fázishoz érkezett, elfogadása heteken belül várható – közölte. A közlemény szerint a beavatkozási, kármentesítési terv készítésével egyidejűleg a Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt. megbízásából egy hónapon belül elkészül az Óbudai Gázgyári terület fejlesztési lehetőségeit, valamint részletes költség-haszon elemzést is tartalmazó megvalósíthatósági tanulmány, amely alapján megkezdődhet az építészeti tervezés.
Terveik szerint – mint írta – a terület kulturális célú hasznosítást kap, egy új kulturális negyedet hoznak létre. Az ingatlan fejlesztése, mint az egyik legjelentősebb barnamezős terület egyébként bekerült a főváros idén elfogadott településfejlesztési stratégiájába. Megjegyezte azt is, hogy az Óbudai Gázgyár területén mindeközben építési beruházás is volt.
Falus Ferenc és Béres András, az Együtt–PM III. kerületi polgármesterjelöltje szerdai sajtótájékoztatójukon azt közölték, hogy az Együtt-PM az Óbudai Gázgyár azonnali kármentesítését követeli. Falus Ferenc hangsúlyozta, a fővárosiaknak joguk van egészségesen élni. Hozzátette, hogy Tarlós István – miután főpolgármesterré választották – a legsúlyosabb elintézendő problémák közé sorolta a terület kármentesítését, de az elmúlt években ezért semmit sem tettek.
Bús Balázs Óbuda polgármestere szintén közleményben reagált a sajtótájékoztatón elhangozottakra, és arról írt: sajnálja, hogy Béres András, aki a kerületi környezetvédelmi bizottság elnöke, és akit korábban, mint környezetvédelmi tanácsnokot személyesen kért fel arra, hogy a gázgyári kármentesítés előkészítését folyamatosan kísérje figyelemmel, illetve abban részt vegyen, négy évig semmit sem tett érdemben ez ügyben. „Ugyanakkor a kerület harcol azért, hogy a kármentesítés mihamarabb megtörténjen, méghozzá olyan technológiával, ami a legkisebb szaghatással terheli a környezetet” – áll a dokumentumban.