Immár az ország kétszázötven településére terjed ki az a bűnmegelőzési mintaprogram, amelyet az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ), az Országos Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács másfél évvel ezelőtt indított. Ezt jelentette be a három szervezet közös rendezvényén Túrós András, az OPSZ elnöke. Ismertetése szerint a mintaprogram népszerű lett azon a száz településen, amelyeket első körben vontak be a megvalósításba, és a sikerek igazolják, hogy az érintett önkormányzatok segítségével sikerült ráirányítani a figyelmet a közbiztonsági problémák kezelésére.
– A polgárőr szervezetek és a helyhatóságok együttműködése jelentősen javult, és elégedettek lehetünk azzal az óraszámmal is, amit a rendőrök és polgárőrök közös szolgálatban töltöttek – jelentette ki az elnök. Szavai szerint a programba bevont településeken jelentősen javult az ott lakók biztonságérzete, és csökkent a bűncselekmények száma, ezért a 2013-ban indult 100×100 néven bevezetett program időarányos részét végrehajtották.
A mintaprogramba most bevont 150 településsel kapcsoltban Túrós András azt hangsúlyozta: a kiválasztás során az elhelyezkedést, az ott mért biztonságérzetet, és a lakosság életkor szerinti megoszlását is figyelembe vették. Mint mondta: elvárásuk, hogy a program során kiválasztott 250 polgárőr egyesület a legjobbak közé emelkedjen, és azt kérik az érintett munkatársaktól, hogy vállaljanak évente legalább 180-200 óra közterületi szolgálatot.
A kormány és a szaktárca nevében Tasnádi László, a Belügyminisztérium államtitkára mondott köszönetet az OPSZ tagjainak az elvégzett munkáért. A politikus bejelentette: a kabinet és a Belügyminisztérium még ebben az évben 200 millió forint rendkívüli támogatással járul hozzá a polgárőrök egységes megjelenéséhez. A mintaprogram kiterjesztése négy fővárosi kerületet, harmincegy várost, száztizenöt községet érint amelyek között harmincnyolc olyan település szerepel, ahol a lakosság lélekszáma nem éri el az ezer főt.