Orbán Viktor az összefogást tartja a legnagyobb értéknek

A magyar felfogás szerint a lehetetlen nem egy tény, hanem egy vélemény – mondta a miniszterelnök.

TK
2014. 09. 29. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor a Hősök terén mintegy ötszáz ember előtt hangsúlyozta, hogy a magyar felfogás szerint a lehetetlen nem egy tény, hanem egy vélemény. „Merte-e volna bárki 2010-ben azt gondolni, hogy lehetséges elszámoltatni a bankokat, hogy lehetséges a devizahiteleseket kimenteni a szinte reménytelennek tűnő adósrabszolgaságból, vagy jutott-e bárkinek eszébe az, hogy a rezsit nemcsak emelni, hanem csökkenteni is lehet?” – tette fel a kérdést.

A miniszterelnök úgy vélte: „ha van összefogás, az emberek hisznek saját erejükben, van bizalom a választók és a megválasztott vezetők között, akkor Magyarország olyan teljesítményre és eredményekre képes, amit mi sem gondolunk saját magunkról, mi sem látunk bele saját országunkba”.

A kormányfő emlékeztetett arra, hogy a magyarok az elmúlt húsz évben megfizették a tanulópénzt: „voltunk betegek, és minden gyógymódot kipróbáltunk, és egyik sem vált be”. Hozzátette: csak akkor jött a gyógyulás, „amikor elhittük, hogy magunkban bízhatunk, mi leszünk képesek jó orvosként saját bajunkra megtalálni a jó orvosságot”.

Orbán Viktor rámutatott, hogy a kormány az elmúlt években elvitt Bicskéről 2,3 milliárd forint adósságot és hozott helyette 8 milliárd forintnyi fejlesztési forrást. Mint mondta, nem csupán a pénzről van szó, de amennyiben a feltételek megvannak, akkor egy kormány és egy önkormányzat a városban vagy falun élők javára képes kamatoztatni az ország erőforrásait.

Elmondta: az általuk meghirdetett teljes foglalkoztatás programját még nem sikerült teljesíteni, mert „Magyarországon még nem mindenki dolgozik, de már sokkal többen dolgoznak, mint korábban”. A közmunkaprogramról szólva kiemelte: akik nem tudnak a versenyszférában munkához jutni, „sorban állnak érte, mert képzett és nem képzett emberek is dolgozni akarnak”.

A kormányfő az átadással kapcsolatban kiemelte: a kibővített városháza mellett megújult a Hősök tere, a református parókia és a Szentháromság római katolikus templom, a Fiatalok Háza pedig hamarosan elkészül.

A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a Fidesz–KDNP 2010-ben kétharmaddal nyerte az országgyűlési választást, majd 2014-ben megismételte eredményét. Szerinte először választást nyerni sokkal könnyebb, mint a megkapott bizalmat másodjára is kiérdemelni. Erre példaként az 1998-as és a 2002-es választásokat említette.
„A dolgok úgy állnak, hogy a kiérdemelt bizalmat megtartottuk. Az EP-választáson ismét bizalmat kaptunk, és arra kérem önöket, harmadszor is tüntessenek ki bennünket bizalmukkal” – fogalmazott.

Tessely Zoltán (Fidesz–KDNP) polgármester, országgyűlési képviselő polgármesteri búcsúbeszédében kiemelte: a napra pontosan hat évvel ezelőtti időközi önkormányzati választás után egy „végletekig kivéreztetett, csődbe juttatott város” irányítását vette át, ezért csekély esély mutatkozott arra, hogy ilyen felemelő körülmények között köszönhet el a polgármesteri munkától. Az elmúlt évek munkáját számba véve kijelentette: sok erőfeszítéssel rengeteg kormányzati segítséggel sikerült rendbe tenni a várost. Rendezett anyagi körülmények között működik az önkormányzat, és sok-sok ciklusra elegendő elképzelés, terv vár a következő városvezetésre – mondta.

Pálffy Károly (Fidesz–KDNP) alpolgármester, polgármesterjelölt kiemelte: Bicskén az adósságrendezéssel új lehetőségek nyíltak meg, mert az eddig a bankok számláira vándorló forrásokat fejlesztésekre fordíthatják. Jelezte, hogy a korábban felvett 2,1 milliárd forintnyi hitelből 1,1 milliárdot fizetett vissza a város önerőből. Az adósságkonszolidáció során a kormány Bicskét 1,3 milliárd forint hiteltől szabadította meg, és a PPP-konstrukcióban épült tanuszoda átvételével együtt 2,3 milliárd forint adósságot vállalt át.

Elképzelései között említette a Bicske Szíve Park további fejlesztését, sportcsarnok, futópálya építését, a bölcsőde és az általános iskola felújítását. Legnagyobb vágyuknak egy modern közlekedési csomópont kiépítését nevezte, amely a vasútállomás fejlesztésével valósulna meg.

A hétfőn átadott projekt mintegy 400 millió forintos összköltséggel valósult meg, amihez 200 millió forint európai uniós támogatást nyert az önkormányzat.

Az avatóünnepséggel egy időben a tér egyik sarkában mintegy húsz ember, köztük Szilágyi László baloldali polgármesterjelölt demonstrált. Transzparenseiken többek között az „Atomerőművet Bicskére!” és a „Stadiont Bicskére!” felirat volt olvasható.

Magyarország most lendületben van, határozott irányba, biztos lépésekkel megindul, és a Közép-Európával foglalkozó elemzők szerint is ígéretes jövő előtt áll – mondta Orbán Viktor hétfőn a TelePaks Kistérségi Televíziónak adott interjúban. A kormányfő szerint ehhez meg kell tartani a 2010 és 2014 között létrejött összefogást, és értelmesen kell felhasználni a magyar gazdaság által megtermelt pénzt. „Ezért építünk paksi atomerőművet, törődünk a gyerekekkel, az egészségüggyel, tettük stratégiai ágazattá a sportot, tehát olyasmivel foglalkozunk, ami az emberek életminőségét jelentősen javíthatja a jövőben” – tette hozzá. A miniszterelnök az előző kormányzati ciklusról azt mondta: 2010 és 2014 között kiderült, hogy ha van összefogás, akkor semmi nem lehetetlen. „Olyan dolgokat csináltunk meg Magyarországon, amiről korábban azt hittük, nem vagyunk rá képesek: a bankok elszámoltatása, a devizahitelek átalakítása, a rezsicsökkentés, a családi adórendszer” – mondta, hozzátéve, hogy a kormánypártok 2014-es választási sikere mögött ez az összefogás és a lendület áll.

 

Az októberi önkormányzati választásról a kormányfő kijelentette: annak nemcsak az a tétje, hogy ki vezesse Paks városát vagy a megyei közgyűlést, legalább olyan fontos, hogy az emberek elmenjenek szavazni. A választási részvétel vissza nem térő lehetőség arra, hogy az ország közügyeit széles körben meg lehessen beszélni – jegyezte meg.

 

A miniszterelnök annak a véleményének adott hangot, hogy „Paks frontvárosnak számít”, mint mondta, a parlamentben a paksi atomerőművel kapcsolatban vita folyik, „így ez egy kiemelt fontosságú, nagy érdeklődésre számot tartó város most”. Paks szimbolikus pontja Magyarországnak, az ország egyik legnagyobb fejlesztésének helyszíne lesz a következő években, érthető, hogy mindenkit izgat a paksiak véleménye – mondta a kormányfő. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz miért Kozmann György volt olimpikon kenust támogatja a másik polgármesterjelölt, Süli János atomerőműves szakemberrel szemben, kijelentette: Kozmann határozott, jó vezető. A polgármestereknek, ahogy a sportolóknak is, jól kell bírniuk a feszültséget, és „az embereket kiszolgálva, ügyeiket szívből intézve” kell ellátniuk a munkájukat. Ide igazi sportkarakter kell – tette hozzá. Süli János kiváló atomerőművi szakember – mondta –, maga is dolgozott vele, és nem látja, hogy „miért nem ott hasznosítjuk a tudását, ahol kellene”. Orbán Viktor úgy fogalmazott: „Ez egy szabad ország, ha úgy döntött, hogy az atomenergia helyett a várost választja, tegye, sok sikert kívánok neki is, de mi a fideszes jelöltet támogatjuk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.