Óriási összeggel lett olcsóbb az országgyűlési és az EP-választás

A tájékoztatás szerint az áprilisi választások lebonyolítására 7 milliárd 556 millió forintot fordítottak.

TK
2014. 09. 26. 5:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NVI tájékoztatása szerint az országgyűlési képviselők áprilisi választásának lebonyolítására 7 milliárd 556 millió forintot fordítottak, ami 1 milliárd 366 millió forinttal kevesebb, mint amennyit terveztek. A választás költségénél jelentős tétel volt a választási rendszerek informatikai hátterének kiépítése, a helyi, országos egyéni választókerületi és területi választási irodák működésével kapcsolatban felmerült költségek 2 milliárd 327 millió forintot tettek ki, a külképviseleteken szavazás költsége pedig 120 millió forint volt.

A központi kiadásokra – a központi előállítású nyomtatványokra, szavazólapok és szavazási kellékek előállítására, az informatikai eszközök beszerzésére és az informatikai rendszerek fejlesztésére, a postaköltségekre, továbbá a határon túliak levélszavazataira – 5 milliárd 109 millió forintot fordítottak.

Az Európai Parlament magyar tagjainak május 25-ei választása 3 milliárd 886 millió forintba került, ez 1 milliárd 86 millió forinttal kevesebb, mint amennyit előzetesen terveztek.

A helyi szintű kiadások 2 milliárd 166 millió forintot tettek ki, a külképviseleteken szavazókhoz kapcsolódó költség csaknem 64 millió forint volt, míg a központi kiadásokra – ide tartoznak a nyomdai, az informatikai és a postai költségek – 1 milliárd 656 millió forintot fordítottak.

Ma 16 óráig jelentkezhetnek a nemzetiségi névjegyzékbe azok a választók, akik részt akarnak venni a nemzetiségi képviselők október 12-ei – az önkormányzati választással egy időben tartandó – választásán. A 13 nemzetiség a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásával egy napon választja meg a települési vagy kerületi, a megyei és fővárosi, valamint az országos önkormányzatát.

A Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu adatai szerint 223 ezer nemzetiségi választót vettek fel a névjegyzékbe, 5 ezerrel kevesebbet, mint négy évvel korábban. A nemzetiségi választáson csak azok vehetnek részt, akik pénteken 16 óráig felvétetik magukat a nemzetiségi választói jegyzékbe.

A választópolgárok csak egy nemzetiség tagjaként szerepelhetnek a központi névjegyzékben, többes kötődés feltüntetésére nincs lehetőség.

Ma délután négy óráig lehet delegáltakat bejelenteni a választási és a szavazatszámláló bizottságokba. Valamennyi jelölt és a jelölőszervezet érdeke, hogy megbízottakat küldjön a választási és szavazatszámláló bizottságokba, mert így győződhetnek meg a választás körülményeiről, annak tisztaságáról.

Két tagot küldhet a szavazatszámláló bizottságba az egyéni listás vagy egyéni választókerületi képviselőjelöltet, polgármesterjelöltet, főpolgármester-jelöltet, illetve kompenzációs, fővárosi kompenzációs és megyei listát állító jelölőszervezet, továbbá a független jelölt.

A helyi választási bizottságba egy tagot delegálhat az egyéni listás vagy egyéni választókerületi képviselőjelöltet, valamint a polgármesterjelöltet állító jelölőszervezet, illetve a független jelölt.

A területi választási bizottságba egy tagot küldhet a megyében listát állító jelölőszervezet, a Fővárosi Választási Bizottságba ugyancsak egy tagot delegálhat a főpolgármester-jelöltet és fővárosi kompenzációs listát állító jelölőszervezet, valamint a független főpolgármester-jelölt.

A Nemzeti Választási Bizottságba az önkormányzati és a nemzetiségi választáson nem lehet tagot delegálni.

A választási bizottságok megbízott tagjait a testület elnökénél, a szavazatszámláló bizottság megbízott tagjait pedig a helyi választási iroda vezetőjénél kell bejelenteni.

A választási bizottságokban ülő választott és megbízott tagoknak azonosak a jogaik és a kötelezettségeik. A párt által megbízott tag a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.