Tóth Ferenc a csatorna hídjánál tartott sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt napok csapadékos időjárása a nyugat-dunántúli folyókon több helyen is okozott áradást, de ezek első- és másodfokú készültség mellett, különösebb védekezés nélkül levonulnak. Gondot egyedül a Principális-csatornán levonuló árhullám okoz, ami miatt a kiskanizsai városrészben homokzsákokkal védik az ingatlanokat.
A katasztrófavédelem irányítása mellett, a nagykanizsai önkormányzat, a járási hivatal helyi védelmi bizottsága, illetve önkéntesek és közmunkások bevonásával a napokban 300 méter hosszan építettek ki nyúlgátat a csatorna partján, ahol már kerteket öntött el a víz. Eddig háromezer homokzsákot használtak fel, a visszafolyást megakadályozva eltömítettek egy csapadékvíz-elvezető árkot, amiből a vizet szivattyúkkal emelik át a Principálisba.
Tóth Ferenc hozzátette: mintegy száz család házát kell megvédeni, ennek érdekében csütörtökön egy újabb védelmi vonalat kezdtek építeni háromezer homokzsákból. Ezekkel már a telkeken álló melléképületeket és a lakóingatlanokat is meg tudják védeni.
Mintegy 50 ember dolgozik a gátak magasításán, megvan minden szükséges gépi és kézi erő – jelezte a polgári védelem vezetője.
Az MTI kérdésére, hogy mikor és mekkora vízállással várható a korábbi rekordot is meghaladó tetőzés, Tóth Ferenc elmondta: 24 órán belül 260 centiméter körüli vízállással számolnak.
Csütörtök délelőtt Nagykanizsán 242 centiméteres vízállást regisztráltak.
Rigó Csaba Zala megyei kormánymegbízott a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a tavaly tavasszal is elöntéseket okozó áradás után a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közfoglalkoztatottakkal megkezdte a meder tisztítását. Idén már kétszer kaszáltak, a harmadikat egyelőre az újból emelkedő vízállás hiúsította meg.
Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi napokban mintegy 200 milliméternyi csapadék hullott a térségben, ami a Principálison kívül a Murán is áradást okozott.
A tavaly tavaszi áradás óta a vízügyi igazgatóság elkészítette a Principális kotrási tervét, eszerint 8,6 kilométer hosszan mintegy 130 millió forintos költséget igényel a medertisztítás – jelezte a kormánymegbízott. Kérdésre válaszolva azt is hozzátette: a vízügy az ősszel megnyíló európai uniós forrásokból kívánja megpályázni a munkálatokhoz szükséges összeget.