Rosszul tervezték a Klik büdzséjét

Az önkormányzatoktól örökölt számlák és adósságok miatt kellett konszolidálni a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot.

Csókás Adrienn
2014. 09. 11. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2013 előtti önkormányzati fenntartói szerkezet öröksége  miatt volt szükség a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) kormányzati kisegítésére – derül ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) lapunknak adott válaszából. Ismeretes, a 2013-as maradványösszegekből 19,7 milliárdot csoportosított át júliusban a kormány az amúgy 500 milliárdos költségvetésű központ idei működésére. A pluszpénz felhasználását firtató kérdésünkre a szaktárca jelezte: sok iskolában mostanra váltak kritikussá a karbantartási és műszaki problémák, emellett elmaradások keletkeztek a Klik beszállítóinak is, mivel a központ „számos adósságot, számlát vett át az önkormányzatoktól”.

Kiderült, már tavaly is rosszul tervezték a Klik büdzséjét, mivel a szükséges források kikalkuláláshoz „nem volt ismert minden körülmény”. Bár az Emmi szerint a pénz a területi egyenlőtlenségek felszámolását hivatott szolgálni, a Klik három évre visszamenőleg tartozik a pedagógusoknak a bankszámla-vezetési költségekkel is, ami szakszervezeti becslés szerint további 2-7 milliárd forintot jelent.

A húszmilliárdos átcsoportosítás mellett a kormány elrendelte a Klik kiadásainak felülvizsgálatát is, így Balog Zoltán erőforrás-miniszternek október közepéig kell javaslatot tennie a likviditás fenntartásához szükséges további forrás biztosítására. Szabó Balázs, a Kliket korábban átvilágító miniszteri biztos egyébként már tavaly 57 milliárdos költségvetési hiányt jósolt a központnak 2014-re. A szakszerűtlen gazdálkodásért Szabó által felelőssé tett Marekné Pintér Aranka azóta távozott a Klik éléről, így kinevezett elnök nélkül indult a múlt héten a tanév. Azt, hogy a vezetői teendők ellátásával jelenleg megbízott Hanesz Józsefet nevezik-e ki, egyelőre nem tudni, de lapunk információi szerint legkésőbb októberben eldől, ki lesz a 120 ezer állami intézményben dolgozó pedagógus új munkáltatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.