Szegeden jelenleg hétezer regisztrált munkanélküli van, a statisztikában nem szereplők száma pedig ennek akár kétszerese-háromszorosa is lehet – mondta a politikus a KAVOSZ Zrt. vállalkozásfinanszírozási fórumán. A polgármesterjelölt hangsúlyozta, a jobboldal számít a szegedi vállalkozásokra, hiszen velük együtt lehet új munkahelyeket teremteni. A vállalkozói szektor lehet Szeged jövőjének garanciája – tette hozzá. Kothencz János kifejtette: az önkormányzatok is formálhatják úgy a helyi körülményeket, hogy azok egyaránt alkalmasak legyenek a kisvállalkozások számára és a nagyberuházások fogadására is.
Szeged az elmúlt években „látványberuházásairól vált hírhedté”, a város a térség településétől is elszigetelődik, nem tudja kihasználni a hármashatár nyújtotta lehetőségeket, nem jönnek létre tartós munkahelyek – mondta a politikus. A polgármesterjelölt közölte, a következő hét esztendőben Szegeden 200 milliárd forintnyi beruházás megvalósítását tűzte ki célul, amely a helyi gazdaság élénkítését és a foglalkoztatás javítását eredményezi.
Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára hangsúlyozta: a kormány célja, hogy a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokból olyan beruházások valósuljanak meg, amelyek hosszú távon segítik az ország felzárkózását, a versenyképesség javulását. A kormányzat dinamizálni kívánja a gazdaságot, elérni azt, hogy Magyarország az egyik legiparosodottabb állam legyen Közép-Európában. Ebben kiemelt szerep jut az autóiparnak, az elektronikának és az informatikának – közölte a politikus.
A most induló uniós ciklusban olcsóbb, gyorsabb és felhasználóbarát rendszert alakítanak ki, hogy a vállalkozók az egyszerűbb pályázatokat mindenféle külső segítség nélkül képesek legyenek benyújtani, az összetettebb tenderekhez pedig a Széchenyi Programirodák hálózata nyújt majd támogatást – tudatta az államtitkár.
Bár az új fejlesztési időszakra vonatkozó operatív programokat még nem hagyta jóvá Brüsszel, a kormány döntése alapján október elején megjelennek az első kiírások összesen 68,3 milliárd forint értékben. Az államtitkár példaként a fiatalok vállalkozóvá válását támogató, illetve a kisgyermekes anyák munkaerőpiacra történő visszatérését segítő, egyaránt 4-4 milliárd forintos keretösszegű pályázatot említette.