Az adósokhoz hasonlóan lapunk az utóbbi mintegy két hónapban többször is kérte az AXA fióktelepétől a vonatkozó dokumentumokat, de mi sem jártunk sikerrel, ezért a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) fordultunk. A felügyelet kérdéseinkre közölte, hogy sem a belga, sem a magyar hatóság tevékenységi engedélye nem szükséges a fióktelep működésének megkezdéséhez, e helyett utóbbinak nyilvántartásba kell vennie a fióktelepet.
Az MNB leveléhez csatolta a belga jegybank által küldött dokumentumot, amely szerint a bank Magyarországon például hitelezési tevékenységet, illetve betétgyűjtést is végezhet. Az adósok gyanakvása azonban nem volt alaptalan, kiderült ugyanis, hogy a hazai engedélye alapján Magyarországon is jelenlévő pénzintézetet nem csupán a belga jegybank, hanem egy másik szervezet, a Financial Services and Markets Authority (FSMA) is felügyeli.
Utóbbi weblapján pedig megtaláltuk annak az engedélynek az adatait, amelyre Magyarországon is hivatkozik a fióktelep. Ebből az derül ki, hogy a pénzintézet Szlovákiában és Csehországban rendelkezik a „letelepedés szabadságával”, vagyis erre vonatkozó engedéllyel, azonban magyarországi tevékenységre nem tér ki a dokumentum.
De ez még nem minden, a 2006-os európai közösségi irányelvek szerint az Európai Unió nyilvántartást vezet a tagállamokban működő pénzintézetekről. A 2010. január 1-jei állapot szerint pedig – ekkor már egy éve működött Magyarországon az AXA fióktelepe – nem szerepel az unió magyarországi listáján az AXA Bank, viszont az FSMA dokumentumával egybevágóan a lista feltünteti a Szlovákiában és Csehországban működő AXA-társaságokat.
Az ügyben kerestük az AXA magyarországi fióktelepét is, ahol nem reagáltak a visszásságokra. Közölték viszont, hogy a belga bank Magyarországon a fióktelepén keresztül a saját engedélye alapján a magyar felügyelet hozzájárulásával végzi a tevékenységét, ami ellenőrizhető az MNB honlapján.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.