A tavalyelőtti egymilliárd és a tavalyi kétmilliárd után idén a kormány hárommilliárd forintot különített el szociális tüzelőanyag-vásárlásra, hogy azok a mélyszegénységben élő családok is tüzelőanyaghoz jussanak, akiknek erre nem telik.
Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára bejelentette: a forrásra péntektől pályázhatnak az önkormányzatok. Az államtitkár szerint újdonság az is, hogy idén már nemcsak tűzifát, hanem szenet is vásárolhatnak a támogatásból az önkormányzatok, így több család juthat támogatáshoz.
A keretösszeg jelentős növelésének, az önrész csökkentésének és a többféle tüzelőanyagnak köszönhetően idén várhatóan nő majd azoknak az önkormányzatoknak száma, amelyek igénybe tudják venni a támogatást, holott már tavaly is 1760 település élt a lehetőséggel.
A szociális intézkedés jelentős mértékben csökkentheti az olyan kihűléses halálesetek számát, amelyekben az érintettek saját, fűtetlen lakásukban fagynak meg. A tegnap megjelent, a települési önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag-vásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatásáról szóló belügyminisztériumi rendelet szerint valamennyi, 5000 fő lakosságszám alatti település jogosult a szociális tűzifa támogatásra.
A jogszabály ugyanakkor idén már előírja, hogy a támogatást csak az a települési önkormányzat igényelheti, amelyik vállalja, hogy a tüzelőanyag-elosztásnál előnyben részesíti az aktív korúak ellátására, időskorúak járadékára, adósságkezelési támogatáshoz kapcsolódó adósságcsökkentési támogatásra, vagy lakásfenntartási támogatásra jogosultakat, illetve a halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket nevelő családokat, és ezt rendeletben rögzíti.
Az elosztás során legfeljebb 5 köbméter tűzifát vagy 10 mázsa szenet kaphatnak a háztartások, és az önkormányzat a kiosztott tüzelőanyagért egy fillért sem kérhet. Az önkormányzatok a tavalyinál kedvezőbb feltételek mellett igényelhetik településük rászoruló lakói számára a tűzifát: a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott településeknek egyáltalán nem kell önrészt vállalniuk, míg tavaly még fajtától függően köbméterenként 700-1000 forinttal kellett hozzájárulniuk a vásárláshoz.
Az elmaradott települések egy része esetében még a teljes költség körülbelül egy tizedét kitevő önrész kifizetése is nehézséget okozott, így ennek eltörlése után várhatóan többen igénylik majd a támogatást. A hátrányos helyzetűnek nem minősülő településeknek tűzifa esetében köbméterenként 1000 forint önrész megfizetését kell vállalniuk a tavalyi 1200–2000 forinttal szemben, míg a szén vásárlásakor legfeljebb mázsánként 500 forintot kell fizetni. Az önkormányzatok tíz napig pályázhatnak, a tűzifát legkésőbb február 15-éig kell kiosztani.