Vérlázító félretájékoztatás a magyarokról, Budapesten

A vármúzeumi magyar-angol nyelvű táblákon a kolozsvári Mátyás-szobrot a „szeparatista nacionalizmus ikonikus alkotásának” bélyegzik.

MNO
2014. 09. 23. 15:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Patrióták Közössége szeptember 20-án – a kulturális örökség napja alkalmából – a budai Várban működő, a hajdani Királyi Palota múltjával foglalkozó Budapesti Történeti Múzeumot (BTM) tekintette meg. Beszámolójukban azt írják, hogy dicséretes módon rekonstruálták a Királyi Palota néhány fontosabb történelmi terének falburkolatait, amelyeket a BTM legújabb állandó kiállításán meg is lehet tekinteni. Azonban ezek egyike, a Hunyadi-terem bemutatása ma „sajnálatos módon a magyar nemzeti érzület kigúnyolásának, pocskondiázásának színhelye”.

Az angol nyelvre is lefordított, sértő és történelmietlen szöveg így fogalmaz: „A terem közepén helyezték el Fadrusz János kolozsvári Mátyás király-szobrának, a már felavatása pillanatától a szeparatista nacionalizmus ikonikus alkotásának kicsinyített mását”. Amellett, hogy a múzeum tájékoztató táblája a legalantasabb kommunista [és román szélsőjobboldali – a szerk.] kliséket mantrázza, történelmi tévedésben van, ugyanis az általa gyalázott Fadrusz-féle szobrot 1902-ben állították fel, akkor pedig Kolozsvár Magyarországon található, magyar város volt, „szeparatista” nacionalizmus színhelye pedig ebből kifolyólag nem lehetett – írják.

A Budavári Palota újkori történelmét bemutatni hivatott kiállítást 2013-ban adták át Halász János kultúráért felelős államtitkár jelenlétében, az Emberi Erőforrás Minisztériuma támogatásával. Az új kiállítás kurátorai dr. Farbaky Péter művészettörténész, a BTM főigazgató-helyettese és dr. Rostás Péter művészettörténész, a BTM Kiscelli Múzeum igazgatója volt – idézi fel a Magyar Patrióták Közössége honlapja. Így folytatják: „Jogkövető állampolgárként egyelőre eltekintettünk a »normatív társadalmi reakció« kinyilvánításától, ezért levélben fordultunk a BTM-hez. Szeretnénk, ha a múzeum vezetése azonnal megszólalna és elnézést kérne tizenötmillió sértettől. Éppen ezért követeljük a felelős személy megnevezését és munkaviszonyának azonnali megszüntetését, hogy beteges, provokátori vágyainak kielégítése érdekében más felületek után kelljen néznie.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.