– Milyen a hangulat pár nappal a választás előtt a városban?
– Feszült.
– Mi okozza a feszültséget?
– Az a negatív kampány, amelyet a polgármesteri székre pályázó „független” jelöltek indítottak. Az egyik ellenfelem családtagokat, gyermekeket sem kímélve támad folyamatosan.
– Ezért kifogásolják a város által biztosított ingyenes okostelefon-szolgáltatást is?
– Igen, ez a legújabb kampánytéma. Két évvel ezelőtt indítottuk el a smart city, azaz intelligens város programunkat. Első lépcsőben kiépítettük az ingyenes wifihálózatot, már lefedtük a város hetven százalékát. Most szeretnénk elterjeszteni különböző hasznos applikációkat, ehhez azonban szükséges, hogy a lakosság rendelkezzen olyan készülékekkel, amelyek képesek ezeket a programokat kezelni. Eddig teljes támogatottságot élvezett a program, ám amikor az egyik polgármesterjelölt – akit az MSZP és a DK a jelölőgyűlésen, mint saját jelöltet ajánlotta a hallgatóság figyelmébe – szembesült azzal, hogy az önkormányzat folytatja a programot, megtámadta.
– Milyen indokkal?
– Azzal, hogy „telefonosztogatás történik”; demagóg hangnemben először magát a programot támadta a jelölt, majd felszólított, hogy fejezzem be a tevékenységem. Jelentem, folytatjuk. Azt is kérdezte, hogy ebből a pénzből miért nem a szegényeket támogatjuk. Hát ezzel a programmal nem épp a rászorulókat segítjük? Hiszen, aki megtehette, már vett ilyen készüléket. Előállt olyan javaslattal is: miért nem segélyt adtunk vagy fizetjük ki a telefonok árát?
– Ha már itt tartunk, milyen szociális intézkedéseket tett a város az elmúlt esztendőkben?
– Befejeztük a százfős hajléktalanszálló felújítását, amely XXI. századi színvonalú, családokat is képes befogadni. A fiatalok számára fecskelakás-programot indítottunk, nem kell bérleti díjat fizetniük, csupán arra kötelesek, hogy lakás-előtakarékossági szerződést kössenek. Városi ösztöndíjprogramot indítottunk a fiataloknak, az időseknek pedig gondozási központot építettünk, emellett házi gondozói szolgálatot működtetünk. Egész évben zajlik a közmunkaprogram, minden ellenkező híreszteléssel szemben sokan várják a lehetőséget. Ezenkívül megvannak a megfelelő pénzügyi segélyezési ellátásaink is a közgyógyellátástól a lakhatási támogatásig.
– Tegyük tisztába a telefonprogramot is!
– Először: a készülékek a város tulajdonában maradnak, aki elköltözik, le kell adnia a telefont a városházán. Október 1-jétől lehet igényelni a mobilt, csak 18 éven felüli, Siófok-kártya-tulajdonos kaphatja, úgy számolunk, hogy öt éven belül a város minden e kritériumoknak megfelelő lakója rendelkezhet okostelefonnal. Az idén pár száz készülék kiosztásáról lehet szó, lévén a Siófok-kártya kiadása negyedórát vesz igénybe.
– Azért is meglepő ez az ellenséges hangulat, mert a folyamatosan szépülő városban rengeteg fejlesztéssel szembesülhettek az itt élők és az idelátogatók.
– Úgy tapasztaljuk és a közvélemény-kutatások is azt támasztják alá, hogy az említett fejlődés láttán a város vezetésébe vetett bizalom töretlen. A kihívóim egyfajta esztergomi modellt próbálnak megvalósítani, ennek a lényege, hogy a külön-külön induló politikai erők a polgármester személyére koncentrálva össztűz alá veszik jobboldalt, illetve megpróbálják a szavazóbázisát feldarabolni. Ezzel egy időben teljes összefogást próbálnak összehozni az ellenjelölt mögött. Láthattuk, hová vezetett az Esztergomban, ha van egy kormánypárti frakció és egy ellenérdekelt városvezető Az látszik: minden aljas eszközt bevet a baloldal, igyekeznek meghurcolni a jegyző asszony gyermekét, amely a kiskorúak védelméről szóló jogszabályba is ütközik, de rágalmazzák a feleségemet is.
– Mi nem tetszik az ellenzéknek Siófokon?
– Leginkább az eredményeink fájhatnak a baloldalnak, amelynek a rendszerváltozás óta nem volt esélye arra, hogy a várost vezesse, mert nem hatalmazták fel erre a polgárok. Siófok egy jól működő város, viszonylag módosabb lakossággal, minden adott szerintük, hogy a település a megyében egy jó ellenzéki bázis legyen. Bevennék, majd csatatérré változtatnák Siófokot, semmi nem drága nekik. Azért igyekeznek Somogy megye sarokkövét kimozdítani, mert úgy gondolják: ha minden ellenzéki párt összefog, le lehet győzni a Fideszt, a kampányra ezért komoly pénzt is áldoznak.
– Vitatható, hogy elért volna a jobboldal eredményeket?
– Nemigen. Évente egy- és kétmilliárd forint közötti összeget tudunk saját erőből beruházásokra fordítani, ehhez jönnek a pályázati források. Ennek eredményeként hárommilliárd forintos projekt keretében újítjuk fel a Siófokot és vonzáskörzetét kiszolgáló kórházat, ez a munka folytatódik tovább. Építettünk 1,6 milliárd forintért egy új könyvtárat, hatmilliárdból újult meg a városközpont, fejlődtek a közintézmények, emeltünk egy új bölcsődét, amivel teljessé vált a városban a bölcsődei ellátás, és ösztönözzük a gyermekvállalási kedvet is. A kismamák emellett ingyen használhatják a helyi járatokat. A városi közvilágítás ötven százalékát korszerűsítettük: az elavult égők helyett energiatakarékos fényforrásokkal világítunk, évente 60-70 milliót spórolunk meg így. Beadtuk a pályázatunkat a korszerűsítés folytatására, amivel három éven belül szeretnénk végezni.
– Siófok a turizmus egyik fellegvára. Történtek olyan fejlesztések, amelyek a turistákat is szolgálják?
– 2010 óta évente tíz százalékkal növekedett a vendégéjszakák száma, amiben nagy szerepe volt a Galerius fürdőnek, amit az előző ciklusban adtunk át. Hogy a hozzánk látogatók minél komfortosabban érezzék magukat, a Szántódtól Lepsényig tartó szakaszon 30 milliárdos program keretében teljes vágánycserét hajt végre az állam. Kétmilliárdért készül el a várost délen elkerülő út egy szakasza új Sió-híddal, amellyel végre csillapítani tudjuk a túlzsúfoltságot a belvárosban. Nemrégiben tettük le az alapkövét az ezerfős sportcsarnoknak. Felújítottuk a Víztornyot, a Thanhoffer-villát, a Kálmán Imre-házat és a szabadtéri színpadot. A fejlesztések révén elértük, hogy Siófokon időjárástól és évszaktól függetlenül van mit csinálni.
– Mire számíthatnak az itt élők, ha továbbra is önnek szavaznak bizalmat?
– Most van először arra lehetőség, hogy két cikluson át ugyanolyan párt irányítsa az országot, a megyét és a várost. Azaz, a négyéves ciklusunkat kilencesztendősre növelhetnénk, ebben az időszakban lehetnénk igazán termékenyek, hiszen a nagy, többmilliárdos programok előkészítési időszaka hosszú. Az említett vasútfejlesztés további hetvenmilliárd forintból folytatódna, az elkerülő út kiépítése ugyanennyibe kerül. Szeretnénk a Tolna megyei önkormányzattal és Szekszárddal közösen rendbe tenni a Sió partját, vízi-, kerékpár- és gyalogos-túraútvonallá válhatna a folyó. Fejlesztenénk a kerékpárút-hálózatunkat.
Botránya elől külföldre menekülhetett Lakatos Márk