Baloldali szakítások választás után?

Egy héttel az önkormányzati választás előtt újabb törésvonalak keletkeztek és nyílt konfrontációkra került sor a baloldalon.

Bákonyi Ádám
2014. 10. 06. 3:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A PM-mel én akkor tudom folytatni a közös utat, ha valaki kihúzza azt a kést a hátamból, amit most hétfőn kaptam. A politikai betyárbecsület ezt kívánja – jelentette ki Szigetvári Viktor az Együtt–PM szövetség hét végi országos önkormányzati kampánytalálkozóján. Az Együtt vezetője arra utalt, hogy a PM végül nem támogatta Bokros Lajos főpolgármester-jelöltségét, de elmondta, szerinte közös a két párt sorsa, céljuk pedig Orbán Viktor 2018-as leváltása mellett, hogy az ellenzéki megújulás motorja legyenek.

Karácsony Gergely Bokros jelölése kapcsán úgy fogalmazott: a Szigetvári által említett kést „ha úgy tetszik, szeretném kihúzni”.

A PM társelnöke, zuglói polgármesterjelölt szintén az ellenzék megújításának a szükségességéről beszélt. Szerinte október 13-án véget ér az ellenzéki térfélen a „politikai Káma-szútra időszaka”, amikor a politika arról szól, hogy „ki kivel, milyen pozícióban és hogyan tud boldogabb lenni”. A kampánytalálkozó másnapján viszont a PM közleményben tudatta, hogy elkezdi működését a párt saját alapítványa, a Megújuló Magyarországért Alapítvány, amelynek küldetése alapvetően a zöld-baloldali értékvilág bemutatása és népszerűsítése. Szigetvári Viktor megkeresésünkre nem tartotta a PM függetlenedése újabb jelének a saját alapítvány beindítását.

Eközben Budai Bernadett, az MSZP szóvivője a Hír TV-nek megerősítette: a pártkasszából egy fillért sem szánnak Bokros Lajos kampányára, akit csak a párt budapesti elnöksége támogat, az országos vezetés viszont nem. Eredetileg a korábbi közös főpolgármester-jelölt, Falus Ferenc népszerűsítésébe az Együtt–PM, a DK és az MSZP 10-10 millió forinttal szállt volna be, ám Falus visszalépése miatt a szocialisták ezt az összeget a Modern Magyarország Mozgalom elnökének már nem adják oda.

Továbbra sem ért egyet Falus Ferenc váratlan visszalépésével, többek szerint visszaléptetésével az MSZP elnöke. Tóbiás József az ATV-ben azt mondta, hogy hiba volt Bokros Lajos javára visszaléptetni Falust. – Egy normális helyzetben két héttel a választások előtt ilyen típusú döntést – hát finoman fogalmazok – nem illik meghozni. Inkább azon kellett volna a szervezeteknek gondolkodniuk, akik támogatják a jelöltet, hogy mit tudnak még változtatni a következő két hétben – jelentette ki Tóbiás József.

Bodnár Zoltán, a Liberálisok főpolgármester-jelöltje a Hír TV-ben fenntartotta, hogy Gyurcsány Ferenc léptette vissza Falus Ferencet. Bodnár szerint a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke múlt vasárnap este Fodor Gáborral, a Liberálisok elnökével telefonon közölte, hogy „visszaléptettem Falus Ferit”, és nyomatékosan hozzátette, most már nekik is vissza kell lépni. Gyurcsány tagadja Bodnár állítását.

– A posztkádári hatalomgyakorlás agóniája az, amit a baloldalon látni lehet – mondta a Hír TV P8 című műsorában Kósa Lajos. A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint gyakorlatilag a gyurcsányi forgatókönyv érvényesül, hiszen a baloldal saját magát veri szét. Ugyanakkor ez szerinte nem tudatos stratégia, hanem sokkal inkább a hozzáértés hiányát mutatja. Kósa azt mondta, hogy nemcsak a fővárosban, országszerte is hasonló szétesettséget mutat a baloldal, amely minden létező morális tőkéjét felélte, az MSZP pedig már a végjátéknál tart.

Baloldali jelöltek kétes múlttal

A DK támogatásával indul a polgármesteri posztért Polgáron az egykor MSZP-s Tóth József, akit első fokon, nem jogerősen bűnpártolásért ítélt el a bíróság – értesült a Hír TV. A politikust a csatorna Célpont című műsora buktatta le, amikor egy 2005-ben készült hangfelvételen a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés volt alelnökeként azt magyarázta az M3-as Kht. vezetőinek, hogyan készítsék el az elszámolást a 300 millió forintos állami támogatás felhasználásáról. 30 millió forinttal nem tudtak elszámolni, a politikus pedig a fiktív papírozásban igyekezett segíteni. Csalással gyanúsítják, mégis polgármester maradhat Istenmezeje vezetője. Kotroczó István és tizennégy társa a Leader-pénzekkel ügyeskedve 200 millió forintot meghaladó kárt okozhatott a nyomozók szerint. Dögén pedig a vesztegetés miatt 3 év 10 hónap letöltendőre ítélt, a közügyektől eltiltott volt polgármester, Vincze Ferenc Tibor fia, Vincze Ferenc indul a posztért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.