Megnyitották a mongolisztikai kutatóközpontot

A mongolisztikai kutatóközpont még szorosabbra fűzi a magyar–mongol kapcsolatot – hangzott el Budapesten szombaton, a központ megnyitásán.

LR
2014. 10. 18. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mongolisztikai kutatóközpontot nyitott meg a hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodó mongol államfő szombaton az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. Cahiagijn Elbegdorzs az eseményen tartott beszédében kiemelte: a magyar és a mongol nép közel áll egymáshoz, nagyon bensőséges kapcsolat van közöttük. A két nép közötti kapcsolatok alakításában nagy szerepet játszik az ELTE mongol és belső-ázsiai tanszéke, amely mellett működik a most létrehozott kutatóközpont – mondta. Az államfő kijelentette: nagyra értékeli a magyar kutatók fáradozásait a mongolisztika fejlesztéséért, azért, hogy mindig fontosnak tartották ezeket a kutatásokat. Mongólia egy olyan alapot hozott létre, amely a külföldi mongolisztikai kutatásokat támogatja, ez segíti az ELTE-n felállított központ tevékenységét is – magyarázta. Hozzátette: a továbbiakban is odafigyelnek a központ munkájára.

Mezey Barna, az ELTE rektora hangsúlyozta: az egyetem és Mongólia közötti kapcsolatokat erősíti, hogy sok mongol hallgató tanult és tanul itt ma is. Ezeket a kapcsolatokat fűzi szorosabbra a kutatóközpont megnyitása, amelyet a mongol állam segítségével állíthatnak fel – mutatott rá. A rektor elmondta: az ELTE a legnagyobb és legrégibb ma is működő felsőoktatási intézmény Magyarországon, a magyar tudomány fellegvára, és a mongolisztika művelése is nagy hagyományokra tekint itt vissza, továbbá hosszú múltra visszatekintő kapcsolatokat ápolnak mongol tudományos intézményekkel.

Dezső Tamás, az egyetem bölcsészettudományi karának dékánja beszédében emlékeztetett: a magyar Európában az egyetlen belső-ázsiai eredetű nép, és lelkesen kutatja a múltját. Az ELTE bölcsészettudományi karán százötven éve kutatják a keleti népeket, kultúrákat – tette hozzá. Elmondta, a kar az oktatott nyelvekkel leképezi a világ sokszínűségét, és kiemelt szerepet kap a Kelet-kutatás. A mongol állam nagylelkűsége folytán most külön kutatóközponttal szolgálhatják ezt az ügyet – fogalmazott.

Az ELTE tájékoztatása szerint a mongol köztársasági elnök és parlament támogatásával létrehozott Nemzeti Mongolisztikai Tudományos Tanács és Mongolisztikai Kutatásokat Támogató Alap kiemelten fontosnak tartja a magyarországi mongolisztikai kutatások támogatását, ezért az ázsiai állam 15 ezer eurós forrás biztosításával aktív szerepet vállalt a központ felállításában az ELTE-n. A központban dolgozó két fiatal kutató először a Mongólia több népcsoportja (ojrátok, darhatok, halhák, burjátok) között végzett expedíciók, valamint a buddhizmus emlékeinek dokumentálásával kapcsolatos gyűjtések anyagait dolgozza fel és publikálja.

A központ megnyitásán túl a mongol államfő kitüntetéseket adott át a magyarországi mongolisztika jeles képviselőinek, továbbá könyvadománnyal és számítógépekkel támogatta a központ munkáját.

Cahiagijn Elbegdorzs magyarországi látogatása keretében péntek este munkavacsorán találkozott Áder János köztársasági elnökkel. A mongol államfő, aki 2009 óta vezeti országát, első alkalommal látogat Magyarországra, és vasárnapig tartózkodik itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.