Csaknem egy évtizede árusították ki a terézvárosi palotákat. Évekig tartó nyomozások után a napokban újabb vádemelési javaslat született. Megtérülhet-e a vádak és a gyanúsítások szerint a balliberálisok által okozott több mint 2,5 milliárd forintos kár?
– Még becsülni sem lehet, hogy ezekben az ügyekben mikor születhet jogerős ítélet, s az önkormányzat mekkora kártérítést kaphat az elkótyavetyélt vagyon után. Az Andrássy úti palotákat, a legértékesebb műemléki épületeket a volt MSZP–SZDSZ-es vezetés és többség adta el pályázat nélkül, áron alul. Elképesztő és felháborító, hogy közülük hárman is a baloldali kis pártok közös képviselőjelöltjeként indulnak október 12-én.
– Kik ők?
– Az MSZP-s indulók közül Hatvani Csaba volt alpolgármestert, jelenlegi önkormányzati képviselőt hivatali visszaélés miatt már jogerősen elítélték. Kéttucatnyi társával együtt vádlottja, illetve gyanúsítottja a büntetőpereknek. Ugyancsak vádlottként, gyanúsítottként jutna képviselői mandátumhoz a szintén korábbi alpolgármester, Hegedűs Károly, valamint a több pártban is megfordult Lázi Ferenc volt önkormányzati képviselő.
– A baloldali, szocialista erkölcs mibenléte történelmünkből ismert.
– Szintén jelöltjük Gaár Iván, aki egy volt III/III-as az 1956-os Intézet honlapján nyilvánosságra hozott állambiztonsági dokumentumok szerint. Úgynevezett 6-os kartonja alapján a VI. kerületi MSZP ügyvezető alelnökét fotósként „Dobos Ödön” fedőnévvel és „hazafias alapon” szervezték be 1988-ban. Állítólag Nagy Imre és mártírtársai 1989-es újratemetése alatt Orbán Viktor Hősök terén elhangzott beszédekor is tevékenykedett.
– Miért nem kapott mindez eddig nagyobb nyilvánosságot?
– Amint Kunhalmi Ágnest megválasztották az MSZP budapesti elnökének, írtam neki egy levelet, amelyben felhívtam a figyelmét ezekre a súlyos közéleti, morális és jogi kérdésekre. Reméltem, hogy ezután elítélt, vádlott vagy az állampárti diktatúra kiszolgálója nem lehet többé a kerületben „hiteles” ellenzéki. Választ azután sem kaptam, hogy számos helyen nyilvánosságra hoztuk ezeket az információkat. Az pedig a pofátlanság netovábbja, hogy a szocialisták kerületszerte a mi eredményeinkkel kampányolnak.
– Terézvárosban is kárfelméréssel kezdődött a ciklus. Mire jutottak azóta?
– A kerületet több mint másfél milliárd forint mínusszal és a kibogozhatatlan ingatlanügyekkel vettük át. Problémáink zöme a világörökségi, műemléki épületek 2003-tól kezdődő kiárusításából fakadt. Azonnal hozzáláttunk az önkormányzati gazdálkodás rendbe rakásához, és mára adósság helyett kétmilliárdot is meghaladó megtakarításunk van.
– Milyen mértékben segített a kormányzati adósságkonszolidáció?
– Az állam összesen 420 milliós tartozást vett át tőlünk úgy, hogy az adósságállomány kétharmadát saját erőből már az első években „ledolgoztuk”.
– A nyáron ugyancsak a világörökség részét képező Kodály körönd egyik házában keletkezett tűz, a tetőszerkezet és a legfelső emelet leégése borzolta a kedélyeket.
– Az Andrássy út 83–85. szám alatti műemléki épületet eredetileg befektetők újították volna fel a
tetőtér tulajdonrészének megszerzése fejében. A balliberális vezetők új szerződést kötöttek olyan külföldi vállalkozókkal, akiknek cégei a kerületben más ingatlanokat is megszereztek. Ez pontosan az említett ingatlanpanamás korszakban történt. A felújítás akadozott, a kötelezettség teljesítésére határidőt sem szabtak. Mi a lakók kérésére, 2012-ben felbontottuk a szerződést. Az idén júliusi tűz keletkezése tisztázatlan, a tűzszakértői jelentést én polgármesterként még nem láttam.
– Ez hogyan lehetséges?
– Nem tudom, de nem ez az egyetlen furcsaság az ügyben. A leégett harmadik emelet tizenegy lakására több mint tízmilliárd forint értékű jelzálogjog volt bejegyezve, s mindez csak a tűz után derült ki. Az egész ügylet banktitkot képez. De mutasson nekem valakit, aki akármilyen lakására egymilliárdos jelzáloghitelt kap!
– Milyen mértékű segítséget nyújtottak a lakóknak?
– Az önkormányzat a köröndi házban tizenegy százalékos arányban tulajdonos, a fennmaradó 89 százalék magántulajdon. Terézvárosban összesen 1200 társasház van, nekünk mindegyikre figyelnünk kell. Ha baj van, természetesen segítünk. Ötven családnak biztosítottunk elhelyezést, és erre 30 millió forintot azonnal elkülönítettünk. Van, akinek albérleti hozzájárulást fizetünk, a többieknek megfelelő lakást szereztünk. Az életveszély-elhárítás 250 millió forintosra becsült költségeit előzetesen magunkra vállaltuk, jelenleg már a belső munkálatok zajlanak.
– A hírek szerint a kormányzat is segít.
– Ma már a víz jelenti a legnagyobb veszélyforrást. A tűz oltásakor sok vizet locsoltak az épületbe, amelyet az időjárás sem kímél. Az eső, a folyamatos ázás ellen – a teljes felújítást követően eltávolítható – védőtető nyújthat megoldást. Puskás Imrével, a Miniszterelnökség helyettes államtitkárával a napokban jelentettük be: a kerület és a kormány együttműködése alapján, a világörökségi keret terhére még a tél előtt elkészül ez a védőtető.
– Megmenthetők Terézváros pusztuló műemléki házai?
– Az egykori balettintézet most egy gazdag befektető révén megújul. Egyébként nem lenne ördögtől való az értékesítés sem, ha törvényesen, pályázattal, reális áron történik, s a szerződésben pontos határidőkkel szerepel a felújítási kötelezettség. Amennyiben ennek az új tulajdonos nem tesz eleget, akkor az ingatlan tulajdonjoga a szerződés alapján, akár törvényi úton is visszaszállhatna az önkormányzatra vagy az államra.
– Milyen más fejlesztésekre volt elegendő az elmúlt négy év?
– Büszkék vagyunk a megszépült Hunyadi tér közösségi térré alakítására, a Zeneakadémia előtti
tér megújítására. Felújítottuk és bővítettük az egyik óvodánkat, jelentősen javítottuk a közbiztonságot, amire évente 400 millió forintot költünk, és folyamatosan bővítjük a térfigyelő rendszert. Közterület-felügyeletünk éjjel-nappal dolgozik, tisztábbak lettek a közterületeink. Szociális támogatásainkkal minden korosztály életét könnyebbé tettük.
– Mit terveznek a következő, ötéves ciklusra?
– Tavasszal kezdődik a Nyugati tér megújítása. A volt MÁV-területekre a Gyurcsány-kormány kormányzati negyedet költöztetett volna, mi viszont parkot, szabadidős és sportlétesítményeket tervezünk ide. Helyi rezsicsökkentésként bevezetjük a fűtési támogatást, ingyenessé tesszük a bölcsődei ellátást. Társasházaink felújítását eddig is százmilliókkal támogattuk, ezután a régi házakban a liftépítést is segítjük.
– Újraválasztása esetén fővárosi képviselő is lesz.
– Nagyon jó döntésnek tartom, hogy a polgármesterek bekerülnek a Fővárosi Közgyűlésbe, hiszen így harmonikusabbá válik a kerületek és a főváros kapcsolata. Terézváros sokat profitálhat mindebből.