Történelmi Budapest-térképek az interneten

Másfél évszázad történelmi Budapest-térképeit böngészhetjük az interneten

Ruzsbaczky Zoltán
2014. 10. 07. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfontosabb és legrészletesebb történelmi, Budapestet ábrázoló térképek tekinthetőek meg az interneten Budapest Főváros Levéltára és az Arcanum Adatbázis Kft. együttműködésének köszönhetően. A huszonhat térkép segítségével nyomon követhetjük Budapest fejlődését a XVIII. század végétől a XX. század közepéig. A Mapire honlapján található térképek az egész, ma ismert Budapestet alkotó területet bemutatják, tehát azokat a peremkerületeket is, melyek később váltak a főváros részeivé. A régi és az új térképek ráadásul a Google Maps segítségével egymásra vetíthetőek, így könnyebbé téve a fővárosban történt változások felfedezését.

A szolgáltatás bemutatóján Csomós Miklós főpolgármester-helyettes kijelentette: semmiféle városfejlesztés nem képzelhető el a múlt pontos ismerete nélkül. Szerinte a térképek nem csak a múltról szólnak, hanem arról is, hogy most mire építkezünk. Mint mondta, Budapest esetében sok-sok réteg, az életnek különböző szintjei „rakódtak rá” erre a területre, és nagyon fontos, hogy ezek ma is tovább élnek a városban.

Kenyeres István, a levéltár főigazgatója kitért rá: a mostani projekt tulajdonképpen már 1998-ban elkezdődött azzal, hogy a levéltár digitalizálni kezdte a birtokába jutott térképeket. Kijelentette ugyanakkor, hogy most olyan lépcsőfokhoz érkeztek, mely akár öt évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna.

Fabó Beáta főlevéltáros arra hívta fel a figyelmet, hogy a térképek digitalizált változatai több esetben jobb minőségűek, mint az eredeti példányok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.