Végrehajtás „középfokon”

Bár hihetetlenül hangzik, de állattenyésztő, óvodapedagógus és könyvtáros végzettségű önálló bírósági végrehajtók is akadnak.

Horváth Csaba László
2014. 10. 09. 2:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A végrehajtók 60-70 százalékának nincs jogi végzettsége – mondta lapunknak Császti Ferenc, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara alelnöke augusztusban, amikor a devizahiteles-törvényt alkalmazó végrehajtók sorozatos hibáiról kérdeztük. Mivel 2013 óta csak jogi végzettség birtokában válhat valaki végrehajtóvá, a tisztánlátás érdekében a kamarához fordultunk az interjú után, s elkértük a végrehajtók névsorát és a végzettségükről szóló adatokat. Az állami feladatot ellátó szervezet először megtagadta a közérdekű adatok kiadását, majd a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság felszólítására végül belátta, hogy ehhez nincs joga.

A listából kiderült, a titkolózás nem volt véletlen, ugyanis Császti Ferenc korábbi közlésével ellentétben a végrehajtók több mint 80 százalékának nincs jogi végzettsége, s a csaknem kétszáz végrehajtó közül több mint nyolcvannak csupán érettségije van. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők közül pedig a legtöbbjük képzettsége semmilyen módon nem kötődik a végrehajtók által naponta alkalmazott jogszabályokhoz. Állattenyésztő, óvodapedagógus és könyvtáros, történelemtanár, illetve különböző mérnöki végzettséggel is dolgoznak végrehajtók, akik közt csupán harminchét jogász található.

A birtokunkba került dokumentumok szerint ráadásul csökkenhet is a jogászok száma. Ugyanis a maroknyi jogvégzett közül Szűcs-Galsi Emese végrehajtó nevét megtaláltuk azon a szerkesztőségünkhöz eljuttatott listán, amely a nemrég kipattant nyelvvizsgabotrányban érintetteket sorolja fel.

Amennyiben a 2010-ben kinevezett hölgy megvásárolta a nyelvvizsgát, akkor jogászdiplomáját is elveszítheti.

Császti Ferenc korábbi nyilatkozata szerint a jogi végzettség hiánya nem mérvadó, ugyanakkor a jogalkalmazó végrehajtók tevékenységét megvizsgálva úgy tűnik, nincs igaza az alelnöknek. Akad ugyanis közülük olyan, aki még a rá vonatkozó végrehajtási törvénnyel (Vht.) sincs tisztában. Az 1993-ban kinevezett Fekete László például 2006 óta vezető tisztségviselője egy gazdasági társaságnak, amelynek főtevékenysége ingatlan-bérbeadás. A törvény viszont szigorúan tiltja a hatósági személyeknek, hogy vezető tisztségviselők legyenek vállalkozásokban, s külön kitér arra, hogy a végrehajtó nem foglalkozhat ingatlanközvetítéssel. Ezek alapján nem kizárt, hogy a csupán érettségivel rendelkező Fekete László nyolc éve törvényt sért, amit még Császti sem vett észre, pedig a kamara listája szerint neki van jogi végzettsége.

A devizahiteles-törvénnyel összefüggésben elkövetett sorozatos végrehajtói hibák rámutattak, hogy azonnali intézkedések szükségesek. Az Igazságügyi Minisztérium nem is késlekedett, s Patyi Gergely igazságügyi államtitkár jelezte: szigorú törvényességi felügyeletet kívánnak gyakorolni a köztestület felett. S bár a minisztérium már el is készítette a végrehajtókkal kapcsolatos problémák gyűjteményét, a kamarán továbbra sem érzékelhető bizonytalanság.

A kamara 12 pontban foglalta össze, hogyan változtatna saját tevékenységén. Hivatalos kiadványából kiderül, hogy „mit kíván a magyar bírósági végrehajtás”. A maroknyi jogászt tömörítő köztestület például bele kíván szólni a jogszabályalkotásba, amihez konzultációs lehetőséget kér.

Ugyanakkor azt is el szeretnék elérni, hogy a kötelező jogi végzettség bevezetését 2022-ig halasszák el. A végrehajtók kétéves kötelező szakmai gyakorlatot is bevezetnének a hatósági személyek kinevezése előtt, ami azért különös, mert ezt a feltételt már tartalmazza a törvény, s csak a kétéves gyakorlat teljesülése után nevezhető ki valaki végrehajtónak. Továbbá a testület fokozott büntetőjogi védelmet is szeretne. Utóbbit vélhetően azért, mert számos végrehajtóval szemben indult büntetőeljárás, köztük éppen Császti Ferenc alelnök ellen is, igaz, őt nemrég felmentették

A vádlottak padján ül viszont a szervezet minap húsz év után lemondott elnöke, Krejniker Miklós. Távozását azzal indokolta, hogy nem kíván a változások útjába állni, ugyanakkor éppen akkor jelentette be lemondását, amikor garázdaság miatt a vádlottak padjára került. Krejniker kérdésünkre tagadta, hogy összefüggés lenne távozása és a folyamatban lévő büntetőügye között. „Vicces történetnek” tartja, hogy vádlott lett azért, mert 2012-ben rátámadt egy újságíróra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.