Több száz koszovói ellen indult eljárás

Idén év eleje óta közel 14 ezer menedékjogot kérőt regisztrálták már, közülük 10 ezren koszovóiak.

HZS
2015. 02. 03. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn a győri vasútállomáson több száz határsértőt szállítottak le a Budapestről Bécsbe tartó vonatról, mert nem rendelkeztek érvényes iratokkal. Végh Zsuzsanna elmondta, a koszovóiak döntő hányada a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz került, mert korábban már kértek menedékjogot Magyarországon, tehát őket menedékkérőként a hatóság már regisztrálta. Voltak olyanok is, akik a rendőri intézkedés során nyilvánították ki, hogy nemzetközi védelmet szeretnének kérni Magyarországtól.

A főigazgató közölte, a 330 embernél a menekültügyi hatóság elvégzi a személyazonosítást, ellenőrzi a kérelmezők adatait, és tolmács segítségével meghallgatja őket. A hétfőn előállítottak nagy többsége nyitott befogadó intézménybe került, de volt akiknél indokolt volt a szigorúbb intézkedés, tehát menekültügyi őrizetet rendeltek el – ismertette. Végh Zsuzsanna hozzátette: a hatóság lefolytatja a menekültügyi eljárást, és amennyiben a menedékkérők a hatóság rendelkezésére állnak, akkor érdemi döntéssel zárul az eljárás. A tapasztalat azonban az – tette hozzá a főigazgató –, hogy ezek az emberek általában nem várják meg a hatóság döntését, hanem újra útnak indulnak.

A főigazgató az elmúlt évek tapasztalatairól szólva elmondta, az elmúlt években egyre nagyobb migrációs kihívással szembesült Magyarország, hiszen a korábbi évhez képest jelentősen nőtt a déli határszakaszokat elérő migránsok száma, és több mint kétszeresére nőtt a menedékkérők száma.

Az adatokat ismertetve elmondta, az elmúlt évben 43 ezren kértek menedékjogot Magyarországon, két évvel ezelőtt 2157-en. Hangsúlyozta, a Magyarországon nemzetközi védelemért folyamodók jelentős hányada nem üldöztetés elől menekül, hazájában háború nem dúl, nem üldözik őket politikai meggyőződésük miatt. Ezek az emberek általában a saját országukban tapasztalható gazdasági nehézségek, hajléktalanság elől menekülnek Európába, jellemzően Ausztria és Németország felé.

Végh Zsuzsanna közölte, az elmúlt évben a kérelmezők fele koszovói állampolgár volt, egyértelműen a gazdasági motiváció miatt indulnak útnak. Hozzátette: idén év eleje óta közel 14 ezer menedékjogot kérőt regisztrálták már, közülük 10 ezren koszovóiak. Mint a főigazgató fogalmazott: az előző évben jelentkező sajnálatos tendencia tovább folytatódik.

Magyarország a menedékkérők szempontjából továbbra is tranzitország, a kérelmezők 40-50 százaléka a kérelmének előterjesztését követő 24 órán belül elhagyja az országot, további 30-40 százalékuk 3-10 nap között – ismertette Végh Zsuzsanna. Kérdésre válaszolva a főigazgató elmondta, elegendő a bevándorlási hivatal kapacitása a feladatok ellátására, és jelentősen nőtt a hivatal költségvetése. Az elmúlt évben 2,6 milliárd forintot költöttek a menekültügyi feladatok végrehajtására, az előző évi 1,8 milliárd forinthoz képest.

A bevándorlási hivatal által fenntartott helyek száma kétezer, de szükség szerint ez növelhető, azonban az elmúlt években nem kellett rendkívüli intézkedéseket hozni, jelenleg országosan 1700-an tartózkodnak valamelyik befogadó állomáson – mondta, hozzátéve, az elmúlt évben hatszázan részesültek a nemzetközi védelem valamilyen formájában. Végh Zsuzsanna kérdésre válaszolva elmondta, egyelőre nem utal semmi arra, hogy Ukrajnából menekültek tömege érkezne, de „kényes helyzet van a szomszédos országban, ez bármikor előfordulhat”.

Angela Merkel tegnapi villámlátogatásán a budapesti Andrássy Egyetemen arról beszélt: nem tud minden rászorulót befogadni Németország, és egy szerb állampolgárnak kevesebb esélye van arra, hogy menedékjogot kapjon, mint egy szíriai vagy iraki bevándorlónak.

 

Benyújtotta a Fidesz kedden a parlamentnek a bevándorlásról szóló politikai vitanapra vonatkozó kezdeményezését. Rogán Antal a vitanap-kezdeményezésüket indokolva közölte: két év alatt hússzorosára nőtt Magyarországon a politikai menedékjogot kérők száma, ám nagy részük „nyilvánvalóan nem politikai üldözött”, hanem megélhetési céllal érkezett bevándorló. „Fontosnak tartjuk, hogy az Országgyűlés éppen ezért megvitassa, miként lehet megakadályozni, hogy a megélhetési bevándorlók magukat politikai menekültként feltüntetve egyre nagyobb számban érkezzenek Magyarországra” – mondta a politikus.

 

Orbán Viktor nemrégiben úgy fogalmazott, hogy „a gazdasági bevándorlás rossz dolog Európában, nem szabad úgy tekinteni rá, mintha annak bármi haszna is lenne, mert csak bajt és veszedelmet hoz az európai emberre, ezért a bevándorlást meg kell állítani, ez a magyar álláspont”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.