Útmutatásnak szánták a tiltott kifejezéseket

Elismerte az emberi erőforrások tárcája, hogy létezik kommunikációs útmutatás a minisztérium munkatársai részére.

Győr Ágnes
2015. 02. 20. 5:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elősegíti az egységes szóhasználatot egy-egy témában, a közérthetőbb megszólalást, s egyúttal a kormányzati politika irányát is mutatja az a „szótár”, amelyet megkaptak az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) és háttérintézményeinek munkatársai – írta a szaktárca azután, hogy a VS.hu internetes portál a minap közölte: a minisztérium belső levelezési rendszerén keresztül küldött szét útmutatást arra vonatkozóan, hogy a tárca munkatársainak egymással, s a kedvezményezettekkel folytatott kommunikáció során milyen szavakat kell használniuk, illetőleg kerülniük.

A minisztérium elismerte, bár létezik az említett levél, az a belső szabályozási és eljárási rend része, mely segíti az egységesebb mindennapi munkát. Hozzátették: nagyon fontosnak tartják, hogy megfelelő szavakat, kifejezéseket használjanak a munkatársaik. „Nem mindegy, hogy egy várandós kismamára azt mondjuk, hogy terhes, vagy azt, hogy áldott állapotban van, továbbá rokkantról vagy mozgáskorlátozottról beszélünk” – fogalmaztak a levelükben. A minisztérium válaszából az derül ki, hogy az útmutatások kiadása folyamatos, és a lista a minisztérium szervezeti egységeivel egyeztetve készült.

A tizenhárom oldalas dokumentum tíz kategóriában (többek közt felsőoktatás, köznevelés, szociális ügyek és társadalmi felzárkózás, gyermekvédelem és gyámügyi igazgatás, sport) foglalja össze, hogy melyek a használható, s a nem használható kifejezések. A felsorolás szerint a munkanélküli helyett az álláskereső, a süketnéma tolmács helyett a jelnyelvi tolmács, a néma helyett a beszédfogyatékos kifejezéseket, a szingli helyett az egyedülálló, a csonka család helyett az egyszülős család vagy gyermekét egyedül nevelő szülő kifejezéseket kell használni. A listán kevésbé érthető módon szintén szerepel a szegény és stadion szó a tiltott kifejezések közt. Míg az előbbi esetén az elmaradott vagy rászoruló szavakat tüntetik fel alternatívaként, az utóbbi helyett a sportkomplexum, többcélú sportcsarnok vagy sportlétesítmény kifejezéseket ajánlják a minisztérium munkatársainak.

A Magyar Szocialista Párt George Orwell 1984 című művével állítja párhuzamba a minisztérium ajánlását. Az ügyben megszólalt a Demokratikus Koalíció is. A párt szintén jelezte, ellenzi az olyan szavak használatának megtiltását a minisztérium dolgozói számára, mint a mélyszegénység, a gyermekszegénység, az ápoló, az esélyegyenlőség, továbbá a stadion.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.