Szerdáig adtak időt a kormánynak a tüntető diákok

Mezey Barna is felszólalt az ELTE TÁTK-n, ahol a tervezett szakbezárásokról fórumoznak a diákok.

RZ
2015. 04. 20. 14:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fórumra megtelt az ELTE társadalomtudományi karának otthont adó lágymányosi campus aulája – adta hírül a Hír TV helyszíni tudósítója fél hét után. A rendezvényen megjelent Mezey Barna, az egyetem rektora is, aki a demonstráló diákoknak elmondta: mindössze három napjuk volt áttekinteni a kormány tervezetét az átalakításról. A rektor mellett szolidaritást vállalt a diákokkal a kar dékánja is, Mezei rövid beszéde után a rektori konferenciára sietett. Mezey elmondta azt is, hogy nem 60 százalékát tervezik elvonni a társadalomtudományi kar költségvetésének, hanem húszat. Mezey Barna közölte: az egyetem vezetőjeként kötelessége képviselni a hallgatókat és az ELTE hagyományait, valamint „mindazon szakokat, ahol az ország legjobbjai tanulnak”.

A fórumot követően a Hír TV helyszíni tudósítója szerint a diákok skandálva az oktatási államtitkárságot magában foglaló EMMI Szalay utcai épületéhez vonultak. A szervezők jelezték, ha a kormány szerdáig nem vonja vissza a felsőoktatási törvény tervezett, szakok megszüntetését is magában foglaló módosítását, ismét demonstrálnak.

Tausz Katalin, a társadalomtudományi kar dékánja azt hangsúlyozta: a siker záloga az oktatók és a hallgatók egysége, ennek egyik megjelenése a mostani fórum is. Hangsúlyozta: elutasítanak minden olyan döntést, amelyhez nem készült hatástanulmány, és amelyet nem előzött meg egyeztetés.

A megszüntetni kívánt nemzetközi tanulmányok alapképzési szak példáját említette a dékán, utalva arra, hogy a diákok többsége költségtérítéses hallgató volt, az ott végzettek 36 százaléka továbbtanult, 46 százalékuk munkába állt, az átlagos diplomás pályakezdőkénél magasabb bruttó bérrel.

Ismert, a pénteken megjelent minisztériumi tervezet szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma megszüntetné többek közt a nemzetközi tanulmányok, a társadalmi tanulmányok, az ipari forma- és terméktervező mérnöki – utóbbiról az érintettek megszólaltatásával részletesen is beszámolt az MNO – és a műszaki menedzser alapszakokat.

A Hvg.hu arról írt, hogy az ELTE TÁTK hallgatói érdekképviselete összefogott a kar oktatóival, és a Gömb Aulában megrendezett fórum előtt  „információs sztrájkot” tartottak, vagyis a tanárok nem a szokásos tananyagot adták le a mai nap folyamán, hanem a kart fenyegető felsőoktatási koncepcióról beszélgettek a diákokkal.

A tiltakozók Facebook-oldalán megjelent sajtóközlemény szerint a nemzetközi és társadalmi tanulmányok alapszakjainak megszüntetése rövid távon anyagilag is ellehetetleníti a Társadalomtudományi Kar működését, mely így elveszítené saját bevételeinek több mint 60 százalékát, ez pedig a kar megszűnéséhez vezet. Szerintük ehhez hasonlóan a többi egyetem társadalomtudományi karait is veszélybe sodorhatja a kormány intézkedése.

Javaslatait a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság többek közt a Diplomás Pályakövető Rendszer adataival igyekszik alátámasztani. Noha a társadalmi tanulmányok szakon végzők diplomás munkakörben valóban nem tudnak magas arányban elhelyezkedni (51 százalék), és nem is kapnak túl magas fizetést (átlagosan 171 ezer forintot), a nemzetközi tanulmányokat végzett hallgatók már sokkal jobban állnak. Elhelyezkedési arányuk (69 százalék) és átlagosan megkeresett fizetésük (224 ezer forint) is kiemelkedőnek számít a társadalomtudományi szakok között.

Ami a műszaki képzéseket illeti: bruttó 242 ezres átlagfizetésükkel a műszaki menedzserek nem a legjobban keresők saját képzési területükön, ugyanakkor a műszaki terület megfizetettsége hagyományosan erős. Mintegy háromnegyedük (74,4 százalék) el is tud helyezkedni diplomás állásban. Az ipari termék- és formatervezők 77 százaléka kap diplomás állást, igaz, átlagban kevesebbet, mintegy bruttó 182 ezret keresnek.

Az Emmit korábban megkérdeztük, hogy miért javasolják megszüntetni az ipari forma- és terméktervező mérnöki alapszakot, de nem válaszoltak érdemben, a benyújtott tervezetben pedig annyit mondanak, hogy néhány műszaki képzés nem ad kellően specifikus tudást.

A Felsőoktatási Kerekasztal április 21-én, a kormány pedig májusban tárgyal a szaktárca javaslatáról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.