Szenti Szabolcs közölte: a legnagyobb csoportot a reggeli órákban Ásotthalom külterületén fogták el, ott 71 afgán és 9 szír állampolgár lépte át illegálisan a zöldhatárt.
Az országban tiltott határátlépés miatt összesen 1090 embert fogtak el a rendőrök csütörtökön, két esetben közokirat-hamisítás, három gyanúsított ellen pedig embercsempészés miatt indult büntetőeljárás – tudatta az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata.
Harminckilenc illegális bevándorló futott a kukoricásba péntek reggel az M1-es autópálya lébényi pihenőhelyénél, miután a rendőrök ellenőrizték azt a bolgár rendszámú autót, amelyben Ausztria felé tartottak – tájékoztatta a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott sajtószóvivője az MTI-t.
Tóth Gabriella közölte, hogy a megállított autó rakterében negyven illegális bevándorló utazott, akiket ellenőrzés miatt szállított le a két intézkedő rendőr. Az autóból kilépők közül egy szír állampolgárt sikerült elfogniuk, ellene tiltott határátlépés kísérlete miatt indult eljárás; a többiek elfutottak. Elfogtak két bolgár férfit is, ellenük embercsempészet miatt indult eljárás.
Fontos a visegrádi országok közös állásfoglalása a schengeni határok külső védelmének módját illetően – mondta Mitrovits Miklós, a Magyar Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az M1 hírcsatorna péntek reggeli műsorában.
A kutató emlékeztetett arra: Orbán Viktor miniszterelnök korábban már jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartja az Európai Unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvótákat, és ehhez csatlakozott a másik három visegrádi ország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország is. Hozzátette: az éjszakai Európai Tanács-ülésen elfogadták a V4-ek álláspontját a kérdésben, ami „egy erős jelzés”.
Donald Tusk, az uniós állam-, illetve kormányfők testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke péntek hajnalban jelentette be, hogy az EU-országok csúcsvezetői megállapodtak abban, hogy – miközben a szintén jelentős menekültnyomásnak kitett Magyarország és Bulgária ügyét külön kezelik – az elkövetkező két évben 40 ezer menekültet helyeznek át a különösen erős migrációs célpontnak számító Olaszországból, illetve Görögországból más uniós tagállamokba.
Járványveszély?
Az illegális bevándorlók tömegeinek megjelenése járványügyi szempontból is veszélyforrást jelenthet – mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodájának magyar igazgatója a Napi Gazdaság pénteki számában. Jakab Zsuzsanna szerint attól várhatóan nem kell tartani, hogy olyan betegségeket hurcolnak be a menekültek Európába, mint az ebola vagy a súlyos légzőszervi betegség, a SARS, a migránsok ugyanis jellemzően nem azokról a területekről érkeznek, ahol ezek jelen vannak.
Mitrovits Miklós az állami televízióban azt mondta: nagyon fontos a visegrádi országok közös állásfoglalása a kérdésben, mivel a V4-országok közül háromnak, Lengyelországnak, Szlovákiának és Magyarországnak külső Schengen-határa is van.
Nemcsak arról van szó, hogy Magyarország mit akar a kérdésben, nagyon fontos, hogy mellénk állt a többi visegrádi ország is, ez jelzés az EU és az Európai Bizottság felé – hangsúlyozta. Hozzátette: ha ugyanis a külső schengeni határokat védő államok azt mondják, a határ biztonságát csak bizonyos eszközökkel tudják garantálni, akkor „nagyon nehéz Brüsszelben azt mondani, hogy ezt így nem lehet, hanem máshogy kell”.