Újabb nyolcszáz határsértőt fogtak Csongrádban

Csütörtökön 814 határsértőt, köztük 85 gyermeket tartóztattak föl a rendőrök Csongrád megye déli részén.

MTI
2015. 06. 26. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szenti Szabolcs közölte: a legnagyobb csoportot a reggeli órákban Ásotthalom külterületén fogták el, ott 71 afgán és 9 szír állampolgár lépte át illegálisan a zöldhatárt.

Az országban tiltott határátlépés miatt összesen 1090 embert fogtak el a rendőrök csütörtökön, két esetben közokirat-hamisítás, három gyanúsított ellen pedig embercsempészés miatt indult büntetőeljárás – tudatta az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata.

Harminckilenc illegális bevándorló futott a kukoricásba péntek reggel az M1-es autópálya lébényi pihenőhelyénél, miután a rendőrök ellenőrizték azt a bolgár rendszámú autót, amelyben Ausztria felé tartottak – tájékoztatta a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott sajtószóvivője az MTI-t.

Tóth Gabriella közölte, hogy a megállított autó rakterében negyven illegális bevándorló utazott, akiket ellenőrzés miatt szállított le a két intézkedő rendőr. Az autóból kilépők közül egy szír állampolgárt sikerült elfogniuk, ellene tiltott határátlépés kísérlete miatt indult eljárás; a többiek elfutottak. Elfogtak két bolgár férfit is, ellenük embercsempészet miatt indult eljárás.

Fontos a visegrádi országok közös állásfoglalása a schengeni határok külső védelmének módját illetően – mondta Mitrovits Miklós, a Magyar Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az M1 hírcsatorna péntek reggeli műsorában.

A kutató emlékeztetett arra: Orbán Viktor miniszterelnök korábban már jelezte, hogy elfogadhatatlannak tartja az Európai Unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvótákat, és ehhez csatlakozott a másik három visegrádi ország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország is. Hozzátette: az éjszakai Európai Tanács-ülésen elfogadták a V4-ek álláspontját a kérdésben, ami „egy erős jelzés”.

Donald Tusk, az uniós állam-, illetve kormányfők testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke péntek hajnalban jelentette be, hogy az EU-országok csúcsvezetői megállapodtak abban, hogy – miközben a szintén jelentős menekültnyomásnak kitett Magyarország és Bulgária ügyét külön kezelik – az elkövetkező két évben 40 ezer menekültet helyeznek át a különösen erős migrációs célpontnak számító Olaszországból, illetve Görögországból más uniós tagállamokba.

Járványveszély?

Az illegális bevándorlók tömegeinek megjelenése járványügyi szempontból is veszélyforrást jelenthet – mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Európai Regionális Irodájának magyar igazgatója a Napi Gazdaság pénteki számában. Jakab Zsuzsanna szerint attól várhatóan nem kell tartani, hogy olyan betegségeket hurcolnak be a menekültek Európába, mint az ebola vagy a súlyos légzőszervi betegség, a SARS, a migránsok ugyanis jellemzően nem azokról a területekről érkeznek, ahol ezek jelen vannak.

Mitrovits Miklós az állami televízióban azt mondta: nagyon fontos a visegrádi országok közös állásfoglalása a kérdésben, mivel a V4-országok közül háromnak, Lengyelországnak, Szlovákiának és Magyarországnak külső Schengen-határa is van.

Nemcsak arról van szó, hogy Magyarország mit akar a kérdésben, nagyon fontos, hogy mellénk állt a többi visegrádi ország is, ez jelzés az EU és az Európai Bizottság felé – hangsúlyozta. Hozzátette: ha ugyanis a külső schengeni határokat védő államok azt mondják, a határ biztonságát csak bizonyos eszközökkel tudják garantálni, akkor „nagyon nehéz Brüsszelben azt mondani, hogy ezt így nem lehet, hanem máshogy kell”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.