Továbbra is azt állítja Lázár János, hogy bárki megtekintheti a Külgazdasági és Külügyminisztériumban az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett szabad kereskedelmi megállapodás (TTIP) dokumentumainak bizonyos körét – miközben a külügyi tárca teljesen más választ küldött lapunk megkeresésére. Az ügy azért is érdekes, mert a Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap épp a külügyi tárca információira hivatkozott az ügyben.
– A külügyminiszter arról tájékoztatta a kormányt, hogy bárki számára hozzáférhető és megtekinthető az említett dokumentumok bizonyos köre – válaszolta a kormányszóvivői tájékoztatón Lázár János a Magyar Nemzet kérdésére, hogy lapunk miért nem tekinthetett bele az említett anyagokba. A miniszter ugyanis már a múlt héten is azt mondta lapunknak, hogy a külügyi tárcánál „fellelhetők az eddigi tárgyalási dokumentumok, betekintésre rendelkezésre áll akár önöknek, akár másnak is”.
Ezután szerettünk volna betekinteni az anyagokba, ám elutasító választ kaptunk. A Külgazdasági és Külügyminisztérium által küldött válasz arra hivatkozott, hogy a TTIP-olvasószoba használatával kapcsolatos szabályokat az Európai Bizottság állapította meg. „Ezek alapján az olvasószobában a konszolidált dokumentumok megismerésére az országgyűlési képviselők és a feladatkörükben érintett minisztériumok kijelölt szakértő kormánytisztviselői jogosultak”.
Hozzátették, hogy a betekintés a minősített adat védelméről szóló törvény szerinti felhasználói engedély birtokában lehetséges, és az első látogatás előtt a szakértőknek titoktartási nyilatkozatot kell aláírniuk. Felhívta a figyelmet a tárca arra is, hogy az olvasószobában megismert információk konkrét tartalma nem hozható nyilvánosságra, ez ugyanis minősített adattal való visszaélésnek minősülne. „Ha a minősített dokumentumok vagy azok egyes elemei nyilvánosságra kerülnek, és ez visszavezethető Magyarországra, az Amerikai Egyesült Államok visszavonhatja a minisztériumi olvasószobák működéséhez adott hozzájárulását, melynek következtében az Európai Bizottság Magyarország, illetve más uniós tagállamok tekintetében ezek működését letilthatja” – jelezték. Magyarázatként hozzátették, hogy az olvasószobákban nemcsak az EU, hanem az Egyesült Államok javaslatai is megtalálhatók.