Százmilliós kártérítés a kisegyházaknak

Nagyon sok pénzt kell fizetnie az államnak az Emberi Jogok Európai Bírósága döntése értelmében.

RZ
2016. 06. 28. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság közleménye – melyet az MTI idéz – emlékeztet arra, hogy az új egyházügyi törvény szabályozása miatt annak idején kilenc Magyarországon bejegyzett kisegyház indított keresetet.

A 2010-ben felállt Orbán-kormánynak tulajdonítható egyházügyi törvény – Harrach Péter szóhasználatával élve – a bizniszszekták ügyeskedésének állta volna útját oly módon, hogy közben garantálja a lelkiismereti szabadságot, az egyházak és vallási egyesületek szabad működését. Csakhogy az új jogszabály értelmében több kisegyháztól is megvonták az egyházi státuszt – és ezzel az állami támogatást –, amire válaszul közülük kilenc Strasbourghoz fordult jogorvoslatért.

Az egyházügyi törvény korábban már az Alkotmánybíróságnak sem tetszett, így 2013-ban új jogszabályt fogadtak el Magyarországon, amelynek értelmében az olyan vallási közösségek, mint a felperesek, ismét egyháznak nevezhetik magukat, azonban a parlamenttől kérelmezniük kell elismert egyházként való regisztrációjukat, amennyiben a korábbi kedvezményes elbánásban szeretnének részesülni, így a pénzügyi támogatásokhoz ismét hozzá kívánnak jutni.

Az EJEB az ügy kapcsán már 2014-ben kimondta: sérült a magyar államot beperlő vallási közösségek egyesülési és vallásszabadsága azáltal, hogy az új egyházjogi törvény megfosztotta őket egyházi státusuktól. Úgy látták, hogy a magyar állam nem tudta megfelelően bizonyítani, hogy ne lett volna kevésbé drasztikus megoldás arra, hogy az állami támogatással visszaélő közösségeket kiszűrje. A strasbourgi bíróság szerint ráadásul ha az állam vallási szervezeteknek jogot biztosít állami támogatásokhoz, illetve az adózás területén privilégiumokhoz segíti, köteles a semlegesség elve szerint eljárni.

Strasbourg elismerte ugyanakkor a kormány „legitim aggodalmait” azzal kapcsolatban, hogy hazánkban korábban nagyszámú egyház volt bejegyezve, amelyek közül néhány valóban visszaélt az állami támogatással, miközben valódi hitéleti tevékenységet nem folytatott.

A szabályozás mindazonáltal szerintük megsértette az európai emberi jogi egyezmény gondolat-, lelkiismereti és vallásszabadság kérdéskörét szabályozó 9. cikkelyét, valamint a gyülekezés és egyesülés szabadságáról szóló 11. cikkelyt is.

A Strasbourg által felfedezett jogsértések miatt a bírák már 2014-ben úgy ítélték meg, hogy öt panaszos számára megfelelő nem vagyoni jellegű kártérítést jelent az, hogy az EJEB megállapította: a jogaik sérültek.

Most a további panaszosok esetében, a korábbi ítéletre hivatkozva a bíróság a magyar államot vagyoni és nem vagyoni kár megtérítésére is kötelezte. Az államnak ezen a címen 60 ezer eurót kell fizetnie az ANKH Örök Élet Egyházának, 90 ezer eurót a Dharmaling Magyarország Buddhista Egyháznak, 140 ezer eurót a Mantra Magyarországi Buddhista Egyházának, 45 ezer eurót a Szangye Menlai Gedün, a Gyógyító Buddha Közössége Egyháznak, 60 ezer eurót az Univerzum Egyházának, 105 ezer eurót az Usui Szellemi Iskola Közösség Egyháznak és 40 ezer eurót a Út és Erény Közössége Egyháznak.

Költségek és ráfordítások megtérítése címén 2000 euró illeti az ANKH Örök Élet Egyházát, a Dharmaling Magyarország Buddhista Egyházat, a Mantra Magyarországi Buddhista Egyházát, a Szangye Menlai Gedün, a Gyógyító Buddha Közössége Egyházat, az Univerzum Egyházát, a Usui Szellemi Iskola Közösség Egyházat és az Út és Erény Közössége Egyházat, 800 euró pedig közösen a Szim Shalom Egyházat és a Magyar Reform Zsidó Hitközségek Szövetsége Egyházat. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség ügyében még nem született döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.