Egyre kevesebb beteg szerepel a várólistákon, és ők hamarabb is kerülnek sorra, a helyzet azonban így sem mindig szívderítő a páciensek számára – ez derül ki az OEP legfrissebb, júniusi adataiból. A legtöbben, 11 377 beteg jelenleg szürkehályog-műtétre vár, amit a mutatók szerint átlagosan 104 nap után tudnak elvégezni a kórházak. Azonban az sem mindegy, hogy az ország mely régiójáról van szó: az OEP online elérhető várólistaadatai alapján például erre a beavatkozásra a Dél-Alföldön átlagosan 89 napot, Nyugat-Közép-Magyarországon 42 napot, míg Észak-Közép-Magyarországon 106 napot kell várnia a betegeknek.
Az átlagos várakozási idő nem csupán a listán szereplők számától függ. Befolyásoló tényező lehet az elérhető orvosok száma és leterheltsége, a tárgyi feltételek, a műtőhasználati korlátok, a finanszírozási problémák is. Bár sokan most is elégedetlenek a hosszú várakozással, tény, hogy a májusi mutatók alapján 2013-hoz képest most átlagosan 255 nappal hamarabb végzik el az intézmények a szürkehályog-műtéteket, és a negyedére csökkent a tervezett várakozási idő is.
A bonyolultabb műtétek esetében is kedvezőbb a helyzet. A legfrissebb, júniusi adatok alapján gerincstabilizáló műtétre jelenleg 611 beteg szorul, számukra az átlagos tervezett várakozási idő 354 nap. Érdekesség, hogy egyetlen hónap alatt, májusról júniusra 25-tel nőtt az érintett várólistások száma. A közel egy év, amit a listán töltenek az ilyen betegek, már jelentős javulásnak számít, hiszen 2016 májusára szinte a felére csökkent a várakozási idő a 2013-as mutatókhoz képest. A régiós különbségek azonban itt is nagyok: a Dél-Dunántúlon gerincstabilizáló beavatkozásra átlagosan 575 napot, míg Nyugat- és Közép-Magyarországon 73 napot kell várni.
Hosszú a műtétig eltelt átlagos idő a térd- és csípőprotézis esetén is, bár ott már jóval magasabb az érintett betegek száma. Térdprotézisre 6390 páciensnek van szüksége, náluk az átlagos, tervezett várakozási idő 387 nap, míg csípőprotézisre 5610-en szorulnak, és várhatóan 311 nap után kerülhetnek sorra. A májusi adatok szerint térdprotézis-beültetés esetén három év alatt 336 nappal rövidült a várólista, míg a csípőprotéziseknél az intézmények most 153 nappal végzik el hamarabb a beavatkozást.
A várólista-nyilvántartás adatai alapján jelenleg 32 704 beteg vár műtéti ellátásra, ami lényeges javulás ahhoz képest, hogy ez a szám négy évvel korábban még több mint 70 ezer volt. Ez az idén is ötmilliárd forinttal támogatott várólista-csökkentő programnak köszönhető, amelynek lényege, hogy a listán szereplő betegek műtéteit az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát (az egészségbiztosító által finanszírozott ellátások meghatározott száma egy intézmény esetében) felett is el lehet végezni, ezek a beavatkozások ugyanis nem számítanak bele az éves keretbe, az OEP külön finanszírozza őket. Ez azért is fontos, mert így azok a kórházak, amelyeknek nagyobb stábjuk és műtői kapacitásuk van, költségnövekedés nélkül átvehetnek betegeket azoktól a várólistát vezető intézményektől, ahol a kapacitáshiány miatt nincs lehetőség olyan gyorsan elvégezni a beavatkozásokat. A betegek is jól járnak, hiszen az OEP nemcsak a kórházakat segíti, hanem az utazást vállaló betegeket is. Ha ugyanis a műtétet egy lakhelytől távol eső intézményben végzik, akkor utazási támogatás jár, sőt ha indokolt, akár a kísérő utazási költségeit is megtérítik.
Lapunk információi szerint a kórházak plusztámogatást kapnak a térdprotézis-, szürkehályog-, csípőprotézis-, nyitottszív-műtét, a szív elektrofiziológiai vizsgálata, gerincstabilizáló és gerincdeformitás-műtétek, coronariaintervenciók (koszorúérműtétek) és az ortopédiai nagy műtétek után. Ezeknél érdemes böngészni az OEP honlapján online elérhető régiós várólistákat is.